Sansür Gündemi (24 Nisan – 7 Mayıs)

Sansür Gündemi (24 Nisan – 7 Mayıs)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Aile Bakanının istismar şüphelisi iş insanını bakanlıkta ağırlamasıyla ilgili haberlere erişim engeli

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yardımcısı İsmail Ergüneş’in, 17 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan iş insanı Sadullah Alagöz’ü soruşturma devam ederken istismarın yaşandığı yerde ziyaret etmesiyle ilgili haber ve tweet’ler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının talebiyle erişime engellendi. Engellenen içerikler arasında Bakan Yanık’ın, Alagöz’ü bakanlıkta ağırladığı buluşmada çekilmiş fotoğrafın kendisi ile ilgili haberler ve bir Free Web Turkey içeriği de yer alıyor. Free Web Turkey, MLSA Hukuk Birimi aracılığıyla bu karara itiraz edecek.

Muhammed Yakut’un iddialarıyla ilgili 337 içeriğe erişim engeli: Gazeteler, Twitter, YouTube, TikTok, Facebook ve Ekşi Sözlük…

Muhammed Yakut’un, ‘Deliler Delisi’ isimli YouTube kanalında iktidar ve iktidara yakın iş insanları hakkında çeşitli iddialarda bulunmasıyla ilgili 337 içerik, iddialarda adı geçen iş insanı Metin Güneş’in talebiyle erişime engellendi. Yakut, Güneş’in, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Çekya Büyükelçisi Egemen Bağış gibi isimleri seks işçisi kadınlarla bir araya getirdiğini ve “muta nikâhıyla” evlendirdiğini iddia etmişti.

E-Nabız’ın Katarlılara satıldığıyla ilgili haberlere erişim engellendi

Asuman Aranca imzasıyla dün T24'te yayımlanan ve E-Nabız uygulamasının Katar'a satıldığı ile iki bakan yardımcısının "ihaleye fesat ve rüşvet" davasıyla karşı karşıya geldiğinin iddia edildiği haberler, Sağlık Bakan Yard. Şuayip Birinci‘nin talebiyle aynı gün erişime engellendi.

Birinci'nin talebini aynı gün kabul eden Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliği, aralarında çok sayıda tweet'in de bulunduğu 70'e yakın içerik için erişim engeli kararı verdi.

“Bilim yuvasında ilkellik” başlıklı köşe yazısına erişim engeli

BirGün yazarı Zeynep Altıok Akatlı’nın Dokuz Eylül Üniversitesi’nde açılması planlanan Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı'nı eleştirdiği "Bilim yuvasında ilkellik" başlıklı yazısı, üniversitenin talebi üzerine İzmir 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendi.

Türkçe dışında bir dilin konuşulmasını yasaklayan kaymakam, ilgili haberlere erişimi engelletti

Dönemin Erzurum Tekman Kaymakamı Lütfullah Ün, devlet dairelerinde Türkçe dışında bir dilin konuşulmasını yasaklamasıyla ilgili çok sayıda tweet, haber ve PDF dosyası için sekiz yıl sonra erişim engeli kararı aldırttı. Engellenen içerikler arasında İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) ilgili yasağa yer verdiği 2015 Yılı İnsan Hakları İhlalleri Raporu da yer alıyor.

Hilal Kaplan ve eşi hakkındaki haberlere erişim engeli

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan ile eski eşi Süheyb Öğüt'ün 34 kişiye dava açtığı ve Kaplan'ın, Öğüt ile boşanarak Tevfik Emre Sarı ile evlendiğiyle ilgili haberler, Kaplan ve Sarı'nın talebi, İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 28 Nisan tarihli kararıyla erişime engellendi.

Cumhurbaşkanının eski avukatı hakkındaki haberlere erişim engellendi

Aralarında Seyhan Avşar imzasıyla Halk Tv’de yayımlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski avukatı M.D. İnal'ın bir savcı ile rüşvet pazarlığı yaptığı iddialarının da yer aldığı İnal hakkındaki 79 içerik, İnal'ın talebi, İstanbul And. 4. SCH'nin 25 Nisan tarihli kararıyla erişime engellendi.

CHP'nin internet sitesi "siber saldırılara önlem olarak" yurtdışından erişime kapatıldı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin internet sitesi yurt dışına kapatıldı. Sayfada, "Yurt dışından gelebilecek siber saldırılardan korunmak için sistemlerimizi 15.05.2023 23:59'a kadar geçici olarak yurt dışına kapattık. Seçimden sonra görüşürüz" açıklaması yer alıyor.

Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin dekan vekili hakkındaki habere erişim engeli

Sendika.org’un Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi dekan vekili Ayfer Gedikli hakkındaki “Düzce Üniversitesi’nde soruşturma mobbing uygulayana değil, şikayet edene açıldı” başlıklı haberi Küçükçekmece 3. Sulh Ceza Hakimliği erişime engelledi.

Habere göre, Gedikli hakkındaki mobbing şikayeti üzerine üniversite yönetiminin soruşturma açmaması TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu’na taşınmış, KDK dekan vekili hakkında soruşturma açılmasına yönelik “tavsiye niteliğinde” karar vermişti. 

Haberde, 17 Şubat 2023 tarihli KDK kararına rağmen Gedikli hakkında soruşturma açılmadığı, buna karşın şikayette bulunan öğretim elemanlarına disiplin soruşturması açıldığı ifade ediliyordu

Gazeteci Seyhan Avşar'ın hastanede çocuk istismarının parayla üstünün örtüldüğü haberin erişime engellendi

Gazeteci Seyhan Avşar’ın halktv.com.tr’de yayımlanan “Hastanedeki Utancın Üstünü Parayla Örtmüşler” başlıklı haberi kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 2 Mayıs 2023 tarihli kararıyla erişime engellendi.

Haberde, Avşar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ait olduğu bilinen Esenler Medipol Hastanesi’nde bir çocuğun istismar edildiği ve olayın aileye ‘manevi tazminat’ adı altında 150 bin TL’lik bir sözleşme imzalatılarak kapatıldığı iddiasını gündeme taşımıştı.

Karatekin Üniversitesi lojmanındaki köpeklere yönelik şiddet haberi iddiasına erişim engeli

Sözcü18 haber sitesinin "Karatekin Üniversitesi lojmanlarında 'köpek boğmaca' oyunu" başlıklı haberine Çankırı Sulh Ceza Mahkemesi'nin 3 Mayıs 2023 tarihlikararı ile 'erişim engeli' getirildi.

YouTube Cevheri Güven'in Ali Yeşildağ videosunu Türkiye'den görüntülenmeye kapadı

Cevheri Güven’in YouTube hesabında yayınlanan eski koruma Hasan Yeşildağ'ın kardeşi Ali Yeşildağ'ın hükümetten bazı isimlerin rüşvet aldığına ilişkin iddialarını dile getirdiği videosu Türkiye’den görüntülenmeye kapatıldı.