Dünya Sansür Gündemi (17 – 23 Nisan)

Dünya Sansür Gündemi (17 – 23 Nisan)

ABD'de Cumhuriyetçi Kongre üyelerinden milletvekillerinin TikTok kullanımını yasaklama çağrısı

Amerika Birleşik Devtleri’nde (ABD) Cumhuriyetçi Senatör Thom Tillis ve Temsilciler Meclisi Üyesi Milletvekili Dan Crenshaw'ın liderliğinde 17 Cumhuriyetçi milletvekili, Senato Kurallar ve Yönetim Komitesi ve Temsilciler Meclisi İdare Komitesi liderlerini, milletvekillerinin TikTok kullanmasını yasaklamaya çağırdı.

Milletvekilleri, konuya ilişkin kaleme aldıkları dilekçede, Amerikalıların verilerinin gizliliği ve casus yazılım uygulaması risklerinin azaltılması için tüm Kongre üyelerinin TikTok'u kullanmayı derhal bırakmaları gerektiğini belirtti.

Montana, TikTok’u yasaklayan ilk eyalet olmaya hazırlanıyor

ABD’nin Montana eyaletinin yasama organı, uygulama mağazalarının eyaletteki uygulamayı engellemesini gerektiren bir yasa tasarısını kabul etti.

Montana Temsilciler Meclisi’nde 54’e 43 oyla alınan karara göre TikTok bireysel cihazlarda kullanılamayacak. Alınan kararın yasaya dönüşmesi için Vali Greg Gianforte’nin imzası gerekiyor. Vali de alınan kararın altına imza atarsa, Montana’da Ocak 2024’ten itibaren TikTok resmen yasaklanmış olacak. TikTok’un sahibi ByteDance, bu karara itiraz etmeye hazırlanıyor. Bu yasak kararı hayata geçse bile, halihazırda telefonunda TikTok olan kullanıcılar bundan etkilenmeyecek. Uygulama mağazalarından TikTok kaldırılacak.

'Biden yönetimi, çevrimiçi sansürdeki rolünden sorumlu tutulmalı'

ABD’de, Hristiyan uygulamalarını devlet okullarında ve hükümette genişletmek için çalışan bir Amerikan muhafazakar Hristiyan hukuk savunuculuğu grubu olan Özgürlüğü Savunan İttifak (ADF) avukatları, 18 Nisan Salı günü Louisiana - Biden davasında bir federal bölge mahkemesini, Biden yönetimini beğenilmeyen görüşleri sansürlemek için büyük sosyal medya şirketleriyle koordinasyon sağlamaktan sorumlu tutmaya çağıran bir rapor sundu.

ADF Kıdemli Danışmanı Travis Barham, "Hükümet, özgürlüğün en büyük tehdidi değil, en güçlü savunucusu olmalıdır. Amerikalılar gerçeği keşfetmek ve ifade etmek için Beyaz Saray'a ya da Silikon Vadisi'ne bakmıyor. Bu, hükümetin ve teknolojinin rolü değil. Biden yönetimi gibi hükümet aktörleri, seçilmemiş büyük teknoloji yöneticilerini kirli işlerini kendileri adına yapmaları için cesaretlendirip etkinleştirdiklerinde Anayasa etrafında bir son tur atmış olurlar" dedi.

Sızan belgeler, sansür konusunda Rusya ve Çin’in nasıl işbirliği yaptığını ortaya koyuyor

Özgür Avrupa Radyosu’na (RFE/RL) sızdırılan bir dizi belge, Rusya ve Çin'in sansür ve internet kontrol taktikleri konusunda bir işbirliği yaptığını ortaya koyuyor.

Belgeler, her iki ülkede de interneti denetlemekle görevli Çinli ve Rus ajans yetkilileri arasında 2017 ve 2019'da kapalı kapılar ardında sansür toplantıları yapıldığını gösteriyor.

RFE/RL tarafından yayımlanan belge ve kayıtlarda, her iki ülkeden yetkililerin, kendileri için tehlike yaratacak haberleri engellemeye yönelik yardım talepleri ve VPN teknolojisini alt etmek için tavsiyeler de dahil olmak üzere muhalefeti takip etme ve interneti kontrol etme stratejilerini birbirleriyle paylaştığını gösteriyor.

Teknoloji devlerinden Hindistan hükümetinin yeni düzenlemesine tepki

Hindistan hükümeti, kısa bir süre önce ülkedeki bilgi teknolojileri kurallarını güncelleyerek Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarının hükümetin iş ilişkileri hakkında yanlış veya yanıltıcı bilgiler yayımlamasını, paylaşmasını veya barındırmasını yasakladı. Yeni düzenlemelere göre, bu firmalar iddiaları doğrulamak için Yeni Delhi’nin kendi bilgi kontrol birimine güvenmek zorunda.

Yapılan değişikliğin ardından Facebook, Twitter, Google, Apple ve Amazon gibi teknoloji devlerini temsil eden Asya İnternet Koalisyonu (AIC), Hindistan’daki bilgi teknolojileri kurallarında yapılan son değişiklikle ilgili endişelerini dile getirdi ve değişikliklerin yerel yönetime yeterli prosedür önlemleri uygulamadan kapsamlı içerik kaldırma yetkisi verdiğini söyledi. 

10 Nisan Pazartesi günü bir açıklama yapan AIC İdari Müdürü Jeff Paine, “Değişiklikler, insanların bilgiye erişim konusundaki temel haklarını korumak için yeterli usul güvencelerinden yoksun. Açık bir tanım yapmadan veya net kontroller ve dengeler sağlamadan devlet işlerini doğrulamak için tek kaynak olarak Basın Bilgilendirme Bürosu gibi bir devlet kurumuna güvenmek yasanın uygulanması sırasında kötüye kullanıma yol açabilir ve bu da basın özgürlüğünü derinden ihlal eder” dedi.