Muhammed Yakut'un iddialarıyla ilgili 337 içeriğe erişim engeli: Gazeteler, Twitter, YouTube, TikTok, Facebook ve Ekşi Sözlük...

Muhammed Yakut'un iddialarıyla ilgili 337 içeriğe erişim engeli: Gazeteler, Twitter, YouTube, TikTok, Facebook ve Ekşi Sözlük...

Muhammed Yakut’un, ‘Deliler Delisi' isimli YouTube kanalında iktidar ve iktidara yakın iş insanları hakkında çeşitli iddialarda bulunmasıyla ilgili 337 içerik, iddialarda adı geçen iş insanı Metin Güneş’in talebiyle erişime engellendi. Yakut, Güneş’in, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Çekya Büyükelçisi Egemen Bağış gibi isimleri seks işçisi kadınlarla bir araya getirdiğini ve “muta nikâhıyla” evlendirdiğini iddia etmişti.

ALİ SAFA KORKUT

Bazı hükümet yetkilileri ve iktidara yakın iş insanları hakkında iddialarda bulunduğu videolarla gündem olan iş insanı Muhammed Yakut’un yayımladığı videolarla ilgili içerikler hakkında bir erişim engeli kararı daha verildi.

Yakut’un, “Deliler Delisi” isimli YouTube kanalında yayımladığı videolarda adı geçen MET-GÜN İnşaatın sahibi iş insanı Metin Güneş, iddialarla ilgili çok sayıda haber, tweet, YouTube videosu, Facebook gönderisi, TikTok videosu ve Ekşi Sözlük girdisinin erişime engellenmesi için 19 Nisan'da mahkemeye başvurdu.

Güneş’in talebini değerlendirmeye alan İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği, talebi aynı gün kabul etti ve iddialarla ilgili 225 tweet, 42 YouTube videosu, 39 haber, 13 Facebook gönderisi, 9 TikTok videosu ve 9 Ekşi Sözlük girdisi olmak üzere toplam 337 içerik hakkında erişim engeli kararı verdi.

Bir günde 357 içeriğe erişim engeli

Aynı gün, Yakut’un YouTube kanalının kendisi, kanaldaki altı video ve videolardaki iddialar hakkındaki 13 tweet de iddialarda adı geçen Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın talebi üzerine İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellenmişti. Albayrak’ın talebi de aynı gün kabul edilmişti.

Metin Güneş’in talebi üzerine verilen kararla birlikte Muhammed Yakut’un iddialarıyla ilgili olup da erişime engellenen içerik sayısı 357 oldu.

Yakut’un Metin Güneş hakkındaki iddiaları

Yakut, yayımladığı videolarda şu ana dek Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Eski Hazine ve İçişleri Bakanı Berat Albayrak, Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) genel başkan yardımcıları Hayati Yazıcı ve Nurettin Canikli, AKP Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP Milletvekili Mücahit Arslan, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve iş insanı Metin Güneş hakkında iddialarda bulundu.

Metin Güneş’in, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Çekya Büyükelçisi Egemen Bağış gibi isimlerle ilişkileri olduğunu söyleyen Yakut, videolarında Güneş’in bu isimleri seks işçisi kadınlarla bir araya getirdiğini ve “muta nikâhıyla” evlendirdiğini iddia etmişti.

Videolarında, “Güneş’in İngiltere’deki evi” iddiasıyla bir adres paylaşan Yakut, aynı binada Çavuşoğlu ile Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu’nun da evlerinin olduğunu öne sürmüştü.

Güneş hakkındaki iddiaları bununla da sınırlı olmayan Yakut, Türkçe ve Kürtçe dışında dil bilmediğini iddia ettiği Metin Güneş’in, Çavuşoğlu tarafından Haiti’nin İstanbul fahri konsolosu olmasının da sağlandığını kaydetmişti.

Yakut, Güneş’in aynı zamanda Tv100 kanalının da gizli sahibi olduğunu ileri sürmüştü.

Erişim engeli getirilen haberlerden bazıları:


Erişim engeli getirilen tweet'lerden bazıları:


Erişim engeli getirilen YouTube videolarından bazıları:


Erişim engeli getirilen Ekşi Sözlük girdilerinden bazıları:


Erişim engeli getirilen TikTok videolarından bazıları: