Sansür Gündemi (1 – 7 Ocak

Sansür Gündemi (1 – 7 Ocak

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

2024’ün ilk erişim engeli kararı

Bir etkinlikte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve iş insanlarını ağırlayan Ahmet Turan Arslan isimli kişinin cinsel tacizden ceza aldığıyla ilgili haberler, Arslan'ın talebi ve İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 2 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

Urfi Çetinkaya ile ilgili habere erişim engeli

"Türk Escobar" lakaplı Urfi Çetinkaya'nın tahliye edilmek için Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek ve Adli Tıp Kurumu Başkanı Hızır Aslıyürek ile temasa geçmeye çalıştığı iddiasıyla ilgili Seyhan Avşar haberi, İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 3 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

Erişim engeli kararı, Adalet Bakan Yardımcısı Gürlek’in talebi üzerine verildi.

Ekşi Sözlük’ün mobil uygulamasına da erişim engeli getirildi

eksisozluk.com'un erişime engellenmesinin ardından aldığı dördüncü alan adı da 24 Aralık'ta erişime engellenen Ekşi Sözlük'ün Google ve Apple'ın uygulama mağazalarındaki mobil uygulaması da milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişime engellendi.

Karar sonrası Apple, Ekşi Sözlük'ün mobil uygulamasını App Store'den kaldırdı. Google ise uygulamanın Google Play'deki "Yükle" butonunu pasif hale getirerek Ekşi Sözlük uygulamasının yüklenmesini engelledi.

Akademisyen Tuğba Işık’ın Roboski Katliamı’nı övmesiyle ilgili tweet ve haberler erişime engellendi

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuba Işık'ın Roboski Katliamını övdüğü tweet'i, üniversite rektörünün "bunu ifade özgürlüğü" olarak değerlendirdiği ve Işık hakkında suç duyurusunda bulunulduğuyla ilgili haberler, Işık'ın talebiyle erişime engellendi.

Erişim engeli başvurusunda paylaşımların "onur, şeref ve saygınlığını zedelediği"ni öne süren Işık'ın talebi Ağrı Sulh Ceza Hakimliğince kabul edildi. 30 Aralık 2023 tarihli kararla 20 haber için erişim engeli emri verildi.

Seyhan Avşar'ın haberiyle ilgili yaşananlar: Karar sahte ancak erişim engeli gerçek

Gazeteci Seyhan Avşar, dün (3 Ocak) paylaşarak haberinin engellendiğini söylediği erişim engeli kararının bugün (4 Ocak) sahte olduğunun ortaya çıktığını duyurdu. Bunun üzerine yayımdan kaldırılan haber tekrar yayıma alındı. Bu da medya ve kamuoyunda kafa karışıklığına neden oldu. Ancak Avşar'a iletilen erişim engeli kararı sahte olsa da bahse konu haber için başka bir kararla sahiden bir erişim engeli emri verildi.

Adalet Bakanı’nın “torpil” mesajlaşmalarıyla ilgili haberlere erişime ngeli

Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can'ın, kendisine mesajla iletilen "torpil" taleplerini yanıtladığı ve ilgili kişilere gönderdiği iddia edilen görüntülerle ilgili haberler için Can'ın talebi üzerine Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliğinin 5 Ocak tarihli kararıyla erişim engeli kararı verildi.

Can'ın Fox Tv kameralarına yansıyan mesajlaşma görüntülerinde kendisine mesaj atan taraflardan biri olan Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi'nin konuyla ilgili açıklaması hakkındaki haberler de erişim engeli emri verilen içeriker arasında yer aldı.

Yerel basında sansür: 'Bize daha kolay sansür uygulanıyor'

Erişim engeli kararlarıyla en az ulusal basın kadar muhatap olan yerel gazeteler, genelde belediyeyle ilgili haberlerinin engellendiğini söyledi. “Yerel basına daha kolay sansür uygulanıyor" diyen gazeteciler, bunun yeterince gündeme getirilmemesinden yakındı.

Sahte erişim engeli kararıyla ilgili tweet ve haberler erişime engelelndi

Gazeteci Seyhan Avşar'ın, bir haberinin erişime engellendiğini duyurduğu ve daha sonra bu erişim engeli kararının sahte olduğunun ortaya çıktığını belirtmesiyle ilgili tweet ve haberler, İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 5 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

Kararla, konuyla ilgili olarak T24 ve Tele1'de yayımlanan bir haber ile gazeteciler Seyhan Avşar, Barış Terkoğlu ve Şirin Payzın ile Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Şule Boyunsuz'un yer aldığı "Sözüm Var" isimli programın YouTube'da yer alan kaydı için de erişim engeli emri verildi.

Free Web Turkey’nin konuyla ilgili paylaşımına da erişim engeli getirildi

Avşar’ın, haberine uygulanan erişim engeli kararının sahte olduğunu ortaya çıkardığını duyurduğu ama haberinin İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğince aynı gün verilen farklı bir kararla gerçekten erişime engellendiğine dayanarak paylaşılan Free Web Turkey tweeti de erişime engellendi

Bir hakimin, eşi için okul basıp öğrencileri gözaltına aldırmasıyla ilgili haberlere engel

Mardin'de bir hakimin, öğretmen olan eşiyle tartışan üç ortaokul öğrencisini gözaltına aldırmak için beş polis aracıyla okul bastığı iddiasıyla ilgili haberler, ilgili hakimin talebi üzerine Mardin 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 5 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

“Atatürk’e hakaret ettiği” gerekçesiyle tutuklanan dönerciyle ilgili haberlere erişim engeli

Sosyal medya hesabında açtığı canlı yayınlarda Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan Üçler Döner'in sahibi Mustafa Atmaca'nın serbest bırakıldığıyla ilgili haberler, Erzurum 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 5 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

Atmaca'nın talebi üzerine verilen erişim engeli kararıyla, Atmaca'nın "verem hastalığı tedavisi" gerekçesiyle serbest bırakıldığına vurgu yapan haberler de dahil olmak üzere tweet, YouTube videoları ve Instagram gönderilerinden oluşan paylaşımlar için erişim engeli emri verildi.

MHP ilçe başkanlığının sahte UKOME kararı kullandığıyla ilgili haberler erişime engellendi

İlk olarak Cengiz Anıl Bölükbaş imzasıyla T24'te yayımlanan ve MHP Çankaya İlçe Başkanlığı'nın UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) tarafından MHP'ye tahsis edildiğini iddia ettiği otopark alanına dair kararın sahte olduğunun ortaya çıkmasıyla ilgili haberler, Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 29 Aralık 2023 tarihli kararıyla erişime engellendi.

KVKK duyurdu: 160 bin kişinin verileri çalındı

Mongo DB isimli veri tabanı şirketine siber saldırı düzenlendi ve milyonlarca kullanıcının kişisel verileri çalındı. KVKK, Türkiye'den 160 bin kişinin verilerinin de saldırı sonucunda üçüncü şahısların eline geçtiğini duyurdu.