Sansür Gündemi (15 – 21 Ocak)

Sansür Gündemi (15 – 21 Ocak)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Yerel seçim öncesi yolsuzluk iddialarıyla ilgili paylaşımlar için erişim engeli: Twitter, 'ifade özgürlüğü' diyerek karara itiraz etti

Yerel seçim öncesi bazı siyasetçiler hakkındaki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını içeren sosyal medya paylaşımları için erişim engeli kararı verildi. Diğer platformlar karara uydu. Twitter ise "paylaşımlar ifade özgürlüğü kapsamında” diyerek bu karara itiraz etti.

AKP Grup Başkan vekilinin kardeşi hakkındaki iddialar

AKP Grup Başkanvekilinin doktor kardeşi hakkındaki iddialar ve iddialara konu olaya tanıklık eden kişilerin yaşadıklarıyla ilgili haber ve sosyal medya paylaşımları, başkan vekilinin talebi üzerine İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğinin 16 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi

2024'ten haber alınamıyor: Yılın ilk haftasında 688 habere erişim engeli getirildi

2024’ün ilk haftasında 688 haber ve sosyal medya paylaşımı için erişim engeli kararı verildi. Bu sayıya 18 mahkeme kararıyla ulaşılırken en çok şirketler ile AKP’ye yakın kişi ve/veya organizasyonlar hakkındaki haberler engellendi.

Interpol’ün aradığı Hintli dolandırıcının Türk vatandaşlığı satın aldığı haberine erişim engellendi

Gazeteci Murat Ağırel’in Interpol tarafından aranan ve kara para iddiasıyla yargılanan Hintli Amol Awasthi'nin Türk vatandaşlığı satın aldığı ile ilgili haberi ve konuyla ilgili diğer haberler, İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 16 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

Amol Avasthi'nin talebi üzerine verilen karar kapsamında gazeteci Ağırel'in konuyla ilgili tweet'leri ile bir Instagram paylaşımı için de erişim engeli kararı verildi.

Free Web Turkey’nin Sansür Gündemi’ne erişim engeli

Dönemin BDP milletvekili Sebahat Tuncel'in 2011'de İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çetiner'e tokat atması ve ilgili haberlerin erişime engellediğiyle ilgili haberlerin erişime engellendiğiyle ilgili Free Web Turkey Sansür Gündemi, Çetiner'in talebiyle erişime engellendi. Free Web Turkey’nin 8-14 Ocak tarihleri arasındaki sansür gündemi için verilen erişim engeli kararı, Çetiner'in ilgili haberler için aldırdığı dördüncü erişim engeli kararı oldu.

İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 18 Ocak tarihli kararıyla, Tuncel'in attığı tokat ve konuyla ilgili haberler için de bir kez daha erişim engeli kararı verildi.

Çetiner'in adı hiçbir şekilde geçmemesine rağmen "İstanbul'da FETÖ operasyonu: 34 gözaltı" başlıklı haber de yine Çetiner'in talebi üzerine erişim engeli kararı verilen haberler arasında yer aldı.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürünün liseli gençleri darp ettiği iddiasıyla ilgili haber erişime engellendi

Elbistan İlçe Emniyet Müdürü ile koruma polisinin yılbaşını kutlamak için bir kafeye giden 17 ve 18 yaşlarındaki üç lise öğrencisini darp ettiği iddiasıyla ilgili Dinçer Gökçe haberi, Elbistan Sulh Ceza Hakimliğinin 17 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

DEU Rektörü hakkındaki ‘usulsüz atama’ iddiası hakkındaki habere sansür

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Nükhet Hotar hakkındaki usulsüz atama iddialarıyla ilgili soL Haber’de yer alan bir haber, Hotar'ın talebi üzerine İzmir 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 19 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

Bakırçay Üniversitesi Rektörü hakkındaki habere erişim engeli

İzmir Bakırçay Üniversitesi Rektörü Mustafa Berktaş’ın kirasını üniversiteye ödettiği havuzlu villada yaşadığı ve tahliye kararına rağmen villayı boşaltmadığı iddiasıyla ilgili BirGün’den İsmail Arı’nın haberi, Berktaş'ın talebi üzerine erişime engellendi.

18 Ocak tarihli karar, Menemen Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

10 yıl önceki habere erişim engeli getirildi

Evrensel gazetesinin 12 Haziran 2014 tarihli sayısında yayımlanan "Muslukları altından suları zehirden" başlıklı haber de dahil olmak üzere 60'a yakın haber, CVK Mineral Madencilik'in talebi üzerine İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesinin kararıyla erişime engellendi.