Sansür Gündemi (18 – 24 Aralık)

Sansür Gündemi (18 – 24 Aralık)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

'Kuş Öldü Beybi: 2022 Twitter Erişim Engeli Raporu' yayımlandı

2022’de mahkeme kararları sonucunda kaç Twitter hesabı ile tweet’in erişime engellendiğini gösteren 'Kuş Öldü Beybi: 2022 Twitter Erişim Engeli Raporu' yayımlandı.

Rapora göre 2022 yılında Twitter hesabı ile tweet’lerden oluşan en az 4 bin 427 URL’e erişim engeli getirildi. En çok kamu görevlileri hakkındaki usulsüzlük iddiaları ile onlara yönelik eleştiriler içeren tweet’ler erişime engellendi. Verdiği hizmetin eleştirildiği tüm tweet'leri erişim engelleten PTT ise kamu kurumları kategorisinde zirvede yer aldı.

Trafikte savcıyla tartışan bir yurttaşın karakola çağrılıp tehdit edildiğiyle ilgili haberler erişime engellendi

Trafikte savcıyla tartışan bir yurttaşın olaydan 10 dakika sonra polis merkezine çağrılarak aralarında savcının eşinin de olduğu polisler tarafından tehdit ve taciz edildiği iddiasıyla ilgili bir haberin erişime engellendiğiyle ilgili haber, ilgili savcının talebiyle 18 Aralık'ta erişime engellendi. Karar, Manavgat 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Saadet zinciriyle ilgili haberlere erişim engeli

Düriye Sema Seyhanoğlu'nun bir saadet zinciri kurarak yüzlerce kişiyi yaklaşık 14 milyon lira dolandırdığı iddiasıyla ilgili haberler, Seyhanoğlu'nun kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Büyükçekmece 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendi.

Atandığı dosyadaki kız çocuklarını taciz ettiği için hapis cezası alan avukatla ilgili bir tweet'e erişim engellendi

Baro kanalıyla atandığı davada, birbiriyle mahkemelik olan 18 yaşından küçük iki kız çocuğunu sözlü taciz edip cinsel organının fotoğrafını gönderen Semih Kalaycı isimli avulatın hapis cezasına çarptırılması ve bu cezanın ertelenmesiyle ilgili bir tweet, Kalaycı'nın talebiyle erişime engellendi. 19 Aralık tarihli karar, Polatlı Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Turgay Ciner, Susurluk Raporu'nu erişime engelletti

İş insanı Turgay Ciner, hakkındaki usulsüzlük iddiaları da dahil olmak üzere adının geçtiği 200 haber için erişim engeli kararı aldırdı. 

Ciner, İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğinden aldırdığı 18 Aralık tarihli kararla, tıpkı Vikipedi gibi Wikimedia Vakfı’nın projelerinden biri olan Vikikaynak’taki “Susurluk Raporu”nu da erişime engelletti. Ciner, Başbakanlık Teftiş Kurulu eski Başkanı Kutlu Savaş tarafından yazılan Susurluk Raporu’nda uyuşturucu kaçakçılığından ABD ve Belçika’da hapis yatan Ömer Lütfi Topal’la ilişkilendiriliyordu. Ciner'in adı, raporda uyuşturucu kaçakçılığına ilişkin suçlamaların yer aldığı bölümde geçiyordu.

Erişim engeli kararlarının araştırılması önerisi reddedildi

CHP’nin internet ortamındaki yayınlara getirilen erişim engeli ve içerikten çıkarma kararlarının araştırılması önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Instagram’da yorum, beğeni ve takipçi satışı yapan sitelerle ilgili haberlere erişim engeli

Instagram'da beğeni ve yorum satışı yapılan internet sitelerinin reklamını içeren haberler, kişilik haklarını ihlal ettiği ve itibarını zedelediği gerekçesiyle META'nın talebi üzerine erişime engellendi.

META, aynı gün yine İstanbul İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliğinden aldırdığı farklı bir kararla Instagram'da takipçi, beğeni, yorum ve izlenme pazarlaması yapan Sosyal Dijital'in alan adı ile sitede yayımlanan dört başlığı da erişime engelletti.

Free Web Turkey’nin İbrahim Kalın’la ilgili haberlerine erişim engellendi

MİT Başkanı İbrahim Kalın'ın, Pentagon ile CIA'ye danışmanlık veren bir şirket için çalıştığı iddiası ile ilgili 479 haberi erişime engellettiği hakkındaki Free Web Turkey paylaşımları, Kalın'ın talebiyle erişime engellendi. Kararda Kalın'ın avukatlığını Mustafa Doğan İnal yaptı.

İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliğince verilen 21 Aralık tarihli kararla gazetecilerin Kalın'la ilgili yaptığı yayınların YouTube kayıtları için de erişim engeli emri verildi.

Ekşi Sözlük’te İbrahim Kalın başlığı altında yer alan altı girdi de erişim engeli getirilen içerikler arasında yer aldı. Engellenen girdilerin birkaçın da Kalın'ın daha önce kendi hakkında yazılan girdiler için aldırdığı erişim engeli kararları eleştiriliyordu.

Free Web Turkey’nin paylaşımına erişim engeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal'ın, hakkındaki usulsüzlük iddialarıyla ilgili haberleri erişime engelletiğiyle ilgili haberleri erişime engellettiğiyle ilgili haberleri erişime engelletiğiyle ilgili haberler, İnal'ın talebi üzerine erişime engellendi.

İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 22 Aralık tarihli karar kapsamında İnal'ın adının karıştığı ve çeşitli iddialar içeren pek çok haber için daha erişim engeli emri verildi.

İnal'ın, 1993 yılında uğradığı suikast sonucu öldürülen gazeteci Uğur Mumcu'nun katillerinin avukatlığın yaptığı iddiası ve bu iddiayı dile getiren CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç'a tazminat davası açtığıyla ilgili haberler de erişim engeli getirilen haberlerden oldu.

İnal, Free Web Turkey’i de engelletti

Free Web Turkey'nin, İnal'ın aldırdığı erişim engeli kararlarından birine yer verdiği 20-26 Haziran tarihli Sansür Gündemi de erişim engeli kararı verilen içeriklerden biri oldu.

Ekşi Sözlük’e TSK soruşturması: Bir kişi gözaltına alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde TSK tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda hayatını kaybeden askerlere yönelik Ekşi Sözlük'te yer alan paylaşımlar hakkında resen soruşturma başlattı.

Durumu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuran Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Ayrıca sosyal medyada paylaşım yapan bir kişi hakkında da Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca gözaltı kararı verilmiştir” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal medyada askerleri ve ailelerini hedef alan paylaşımlar için erişim engeli talebinde bulundu. Bakanlık, ilgililer hakkında suç duyurusu yaptıklarını da açıkladı.

Ekşi Sözlük’e bir erişim engeli daha: BTK kararı aldı, hakimlik onayladı

Ekşi Sözlük’ün güncel alan adı eksisozluk1999.com, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun 24 Aralık tarihli kararıyla erişime engellendi. eksisozluk1999.com, Ekşi Sözlük’ün bir önceki alan adı olan eksisozluk1923.com’un 14 Aralık’ta erişime engellenmesi üzerine açılmıştı.

Ekşi Sözlük'ün son kullandığı alan adı eksisozluk1999.com, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Aralık 2023 tarihli kararı üzerine erişime engellendi.

Sözlük, yayımlarına eksisozluk111.com adresinden devam ediyor.