Tarikatların sebep olduğu hukuksuzlukları anlatan en az 193 habere erişim engeli

Tarikatların sebep olduğu hukuksuzlukları anlatan en az 193 habere erişim engeli

2023’ün ilk altı ayında, tarikat ve cemaatlerin adının karıştığı hukuksuzlukları konu alan en az 193 habere erişim engeli getirildi. Engellenen haberlerin konuları ise istismar, şiddet, ölüm, ihale ve devlet kademelerindeki örgütlenme oldu. Engeli talep edenler arasında tarikatların kendisi de var İçişleri ile Aile Bakanlığı da.

ALİ SAFA KORKUT

Tarikat ve cemaatlerin varlığı ile hükümet tarafından kendilerine sağlanan imtiyazlar tartışma konusu olmaya devam ederken bu oluşumlardan kaynaklanan hukuk dışı olaylar da basında geniş yer buluyor.

Tarikatların; devletten aldıkları ihaleler, kontrollerinde olan ve Diyanet’in göz yumduğu kaçak Kur’an kursları, bu kurslarda yaşanan istismar, şiddet ve ölümler ile çeşitli devlet kademelerinde örgütlenmelerine yönelik pek çok haber yapılıyor. Buna paralel olarak bu tarikat ve cemaatler de bu haberler için erişim engeli kararları aldırmaya devam ediyor.

Son olarak, 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak’ın yatılı olarak kaldığı Semerkand Vakfı'na ait kaçak medresenin yakınında ölü bulunması konusunda vakfın talebi üzerine alınan iki ayrı kararla 36'sı tweet, beşi haber, dördü de YouTube videosu olmak üzere 45 içerik erişime engellendi.

16 ve 20 Haziran tarihli bu iki karar, 2023’ün ilk altı ayında tarikat ve cemaatlerdeki hukuksuzlukları anlatan haberler için alınan altıncı ve yedinci erişim engeli kararı oldu. Kararlar kapsamında en az 193 haber ve sosyal medya paylaşımı erişime engellendi.

İlk karar: Menzil ile ilgili haberler

Bu yıl tarikat ve cemaatler aleyhindeki haberler için ilk erişim engeli kararı, 13 Ocak’ta alındı.

Menzil tarikatının vakfını devralan ve tarikata 100 milyon liralık teminat veren ilaç firmasının Sağlık Bakanlığı için işe yaramadığı bilimsel olarak kanıtlanan ilaçları üretmeye devam ettiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarikat liderleri ile görüşerek eğitim alanından ellerini çekmelerini istediği ve tarikata ait Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi'nin isminin "İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi" olarak değiştirilmesiyle ilgili en az dört haber, kararla erişime engellendi.

Karar, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

İkinci karar: İki yıl süren çocuk istismarı anlatılıyordu

Cemaatlerde yaşanan hukuksuzlukların anlatıldığı haberler için ikinci erişim engeli kararı ise 16 Ocak’ta alındı.

Zonguldak'ta Halveti Tarikatı şeyhi İ.A.’nın 2012-2014 yılları arasında bir kız çocuğuna defalarca kez cinsel istismarda bulunduğu, bu sebeple hapis cezası aldığı ancak iyi hal indirimiyle cezasının azaltıldığı ve tutuksuz yargılandığıyla ilgili 128 haber, Zonguldak Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellendi.

Erişim engeli talebi İ.A.’dan geldi

Üçüncü karar: Jandarma Genel Komutanlığı talep etti

Yılın üçüncü erişim engeli kararının tarihi ise 25 Ocak.

Elif Ünsal imzasıyla Gerçek Gündem'de yayımlanan ve CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan'ın güvenlik bürokrasisindeki tarikat örgütlenmesine yönelik iddialarına yer verilen haber, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellendi. 

Karar, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı talebi üzerine alındı.

Dördüncü karar: Aile Bakanlığı talep etti, Kur’an kursunda dayak haberleri engellendi

21 Mart’ta da tarikat ve cemaatlerle ilgili haberler için dördüncü erişim engeli kararı alındı.

İstanbul Büyükçekmece'de İsmailağa Cemaati'ne ait olduğu iddia edilen bir Kur'an kursunda hocalık yaptığı öne sürülen Sedat Ç. isimli erkeğin kursa gelen çocukları dövdüğü görüntülerinin yer aldığıyla ilgili haberler engellendi.

Engel talebi, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden gelirken karar Büyükçekmece 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Beşinci karar: Talep bu kez HÜDA PAR’dan

HÜDA PAR ile ilgili Twitter, YouTube, Facebook-Instagram gönderisi ve haberden oluşan 56 içerik, HÜDA PAR ve partinin genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nun talebi üzerine İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Mart tarihli kararıyla erişime engellendi.

Karar kapsamında; Menzil tarikatına bağlı Semerkand Vakfı, Beşir Derneği, TÜMSİAD ve GENÇKON’un da HÜDA PAR’ın da katılımıyla birlikte Cumhur İttifakı’nı destekleyeceği belirtilen "Gerici ittifak büyüyor" başlıklı Cumhuriyet gazetesi haberine de erişim engeli getirildi.

Altı ve yedinci kararlar: Kaçak medresenin yakınında ölü bulunan 12 yaşındaki çocuk

Tarikat ve cemaatleri konu edinen haberler için alınan altıncı erişim engeli kararıysa henüz çok taze: 16 Haziran Cuma.

12 yaşındaki Abdülbaki Dakak’ın, Şanlıurfa’da yatılı olarak kaldığı Semerkand Vakfı'na ait kaçak medresenin yakınında ölü bulunmasıyla ilgili üç haber, üç tweet ve bir YouTube videosu vakfın talebi sonrası İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellendi.

Konuyla ilgili erişim engeli kararı bununla sınırlı diye düşünürken 20 Haziran Salı günü yeni bir karar geldi. Üstelik bir öncekine göre daha kapsamlı. 

İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen bukarar kapsamında, 33'ü tweet, üçü YouTube videosu, ikisi de haber olmak üzere 38 içerik, yine Semerkand Vakfı'nın talebi üzerine erişime engellendi.