Protesto edilen müdür, hem haberi hem de gazetenin Instagram hesabını erişime engelletti

Protesto edilen müdür, hem haberi hem de gazetenin Instagram hesabını erişime engelletti

Karabük’te velilerin kendisini protesto etmesiyle ilgili haberi erişime engelleten kolej müdürü, Karabük Net Haber gazetesinin resmi Instagram hesabı için de erişim engeli talep etti. Mahkeme, talebi jet hızıyla kabul etti. Haber ve Instagram hesabına erişim engeli getirildi.

SAKİNE ORMAN

Karabük yerel gazetelerinden Karabük Net Haber, TED Karabük Kolej Müdürü Kerim Barçın'ın öğretmenler üzerinde çeşitli tasarruflar uyguladığı ve velilerin buna büyük tepki gösterdiğini iddia ettiği bir haber yaptı.

21 Haziran Çarşamba günü yayımlanan “TED Karabük Kolej Müdürüne tepkiler dinmiyor” başlıklı haberde, Barçın’ın bazı öğretmenlerin iş sözleşmelerini feshederek görevine son verdiği ve velilerin bu duruma tepki gösterdiği belirtildi. Haberde, Barçın’ın son olarak 18 yıldır okulda görev yapan bir öğretmenin sözleşmesini feshetmesi sonrası bazı velilerin okul önünde toplanarak Barçın’ı alkışlarla protesto ettiği kaydedildi.

Jet hızıyla engellendi

Haberin Karabük yerelinde ses getirmesi üzerine Barçın harekete geçti ve haber yayımlandıktan bir gün sonra, 22 Haziran Perşembe günü Karabük Sulh Ceza Hakimliğine başvurarak erişim engeli talep etti.

Ancak Barçın, erişim engeli dilekçesinde yalnızca ilgili haber için değil, konuyla ilgili bir YouTube videosu ve bahse konu haberi yayımlayan Karabük Net Haber’in resmi Instagram hesabı için de erişim engeli istedi.

Barçın’ın talebini aynı gün değerlendirmeye alan mahkeme, talebi kabul etti ve Karabük Net Haber’in bahse konu haberi, resmi Instagram hesabı ve bir YouTube videosu için erişim engeli kararı verdi.

'Karabük’teki her 10 kişiden biri bizi Instagram’da takip ediyor'

Free Web Turkey’e konuşan Karabük Net Haber Genel Yayın yönetmeni Ergün Başkaya, “O da kabul edilebilir değil ama hadi sadece haber URL’nin engellenmesi bir nebze anlaşılır bir şey ya da sadece ilgili habere yer verdiğimiz Instagram gönderimiz engellenebilirdi ama Instagram hesabımızın tümünü kapatmak niye?” dedi.

Instagram’da, ürettikleri tüm haberleri paylaştıklarını söyleyen Başkaya, “Kaldı ki bizim Instagram’da 25 bin gibi hem bir gazete hem bir yerel gazete hem de Karabük gibi nüfusu az bir şehir için oldukça yüksek denebilecek bir takipçi sayımız var. Bu, Karabük’teki her 10 kişiden birinin bizi takip ettiği anlamına geliyor.” diye konuştu.

'Hukuk eliyle uygulanmış bir sansür'

Haberleri için verilen erişim engeli kararlarını “Hukuk eliyle yapılmış bir sansür” olarak değerlendiren Başkaya, “İnternet yayıncıları olarak bundan çok rahatsızız. Haberi için erişim engeli talep edilen kişinin savunma hakkı olmalı. Bu, yasayla verilmiş bir hak. En azından bir duruşma yapılmalı. Hakim, gazeteciye ‘Bu haberin doğru mu yoksa değil mi’ diye bir sormalı. Haberi doğru olan gazeteci zaten orada gönül rahatlığıyla bunu ispatlar. Dosya üzerinden yargılama yapılmamalı.” ifadelerini kullandı.

Başkaya, karara itiraz edeceklerini söyledi.