Sansür Gündemi (7-13 Eylül)

Sansür Gündemi (7-13 Eylül)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Belediye ihalesinin AKP’li Süleyman Memişoğlu’na verilmesine ilişkin habere erişim engeli

Bahçelievler Belediyesi’nin “pazarlık” usulüne göre açtığı ve sonuç ilanında hiçbir detayın paylaşılmadığı ihaleyi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İzmir milletvekili aday adayı olan Süleyman Memişoğlu’nun ortağı olduğu bir şirketin kazanmasına ilişkin BirGün gazetesinin yaptığı haber, “kişilik haklarının ihlal edildiği” gerekçesiyle, Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Ağustos tarihli 2020/4147 sayılı kararı ile erişime engellendi.

İBB’nin ‘metro kredisine’ haciz gelmesine ilişkin haberlere erişim engeli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) banka hesabına 2018 yılından kalma bir iş nedeniyle haciz geldiğini duyuran ve belediyenin metro yapımında kullanılmak üzere aldığı krediye bu sebeple el konduğunu bildiren haberlere erişim engeli getirildi, Hürriyet gazetesi ise haberi internet sitesinden kaldırıldı.

Gazeteci Oktay Candemir sosyal medya paylaşımları sebebiyle gözaltına alındı

Twitter hesabında TRT’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisiyle ilgili yaptığı bir paylaşımda “Ertuğrul Gazi’nin hatırasına hakaret ettiği” iddiasıyla Türk Ceza Kanunu’nun 130. maddesi kapsamında suçlanan Oktay Candemir, 7 Eylül Pazartesi günü gözaltına alındı. Nöbetçi hakim, adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edilen gazetecinin, haftalık imza verme koşulu ve yurt dışı yasağı ile serbest bırakılmasına karar vererek soruşturmanın devamı için dosyanın Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na iadesini istedi.

AKP’li başkanın, belediyenin kültür müdürünü ‘ot yolmakla’ görevlendirdiğini duyuran habere erişim engeli

AKP’li Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in, belediyenin Kültür Müdürü Emine Emel Sarlık’ı ‘ot yolmakla’ görevlendirdiğini bildiren Sözcü gazetesi haberi “kişilik haklarının ihlal edildiği” gerekçesiyle Afyonkarahisar 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Eylül tarihli 2020/2816 sayılı kararıyla  erişime engellendi.

‘Emine Erdoğan’ın çantası’ ve ‘Bilal’e anlatır gibi anlatmak’ mahkeme kararıyla yasaklandı, yasağı duyuran içeriklere erişim engeli geldi

Evrensel gazetesi yazarı Ender İmrek’in, Emine Erdoğan’ın fahiş fiyatlı çantası hakkında kaleme aldığı yazı nedeniyle hakim karşısına çıkmasına ilişkin onedio’da çıkan habere ve ‘Bilal’e anlatır gibi anlatmak’ konulu ekşi sözlük içeriklerine İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 9 Eylül tarihli 2020/5959 sayılı kararıyla erişim engeli getirildi, konuyu haberleştiren yeşil gazete içeriği de erişime engellendi.

AKP'li eski milletvekilinin Mısırlı iş insanını dolandırdığına ilişkin haberlere erişim engeli

Mısırlı iş insanı Imad Kachkoul'un AKP'li eski vekil Salih Fırat ve akrabaları tarafından dolandırıldığını ve Kachkoul'un suç duyurusunda bulunduğunu bildiren haberlere erişim engeli getirildi.