Sansür Gündemi (31 Ağustos - 6 Eylül)

Sansür Gündemi (31 Ağustos - 6 Eylül)
Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Facebook, Hizmet Koşulları’nı güncelledi

Facebook Hizmet Koşulları’nın 3. maddesinin 2. fıkrasında değişiklik yaptığını, ve bu hükmün 1 Ekim 2020 itibariyle yürürlüğe gireceğini duyurdu. Yapılan değişikliğe göre şirket, gerekli gördüğü durumlarda kullanıcı paylaşımlarını kaldırabilecek. Facebook'un açıklamasına ve (henüz Türkçeye çevrilmemiş olsa da) yapılan değişikliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Atlantik Halı hakkındaki ekşi sözlük içeriklerine erişim engeli

Duygu Delen’in, Mehmet Kaplan adlı erkeğin evinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesinin ardından, ekşi sözlük’te Kaplan’ın ailesinin sahibi olduğu Atlantik Halı adlı firma hakkında yazılan içerikler erişime engellendi.

TELE 1 ekranı beş gün süreyle karardı

TELE 1 ekranı, 30 Nisan tarihli ana haber bülteninde ve 24 Mayıs tarihinde yayınlanan “Karanlıktan Aydınlığa” isimli programda Diyanet İşleri Başkanlığına ilişkin kullanılan ifadeler gerekçe gösterilerek, beş gün süreyle ‘karartıldı’. Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) yayında “toplumun ve kurumların dini inançlarının sorgulanmasının ve Cumhurbaşkanı ile Diyanet İşleri Başkanlığına yönelik suçlayıcı ifadeler kullanılmasının” halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği ve ayrıştırıcı olduğu yönündeki değerlendirmesi üzerine verilen ceza, mahkemenin aldığı ‘yürütmeyi durdurma’ kararının üst mahkeme tarafından iptal edilmesi üzerine uygulamaya konuldu.

RTÜK, Netflix’in ‘Cuties’ filmini Türkiye katalogundan çıkardı

Netflix, 11 yaşındaki bir çocuğun hayatını konu alan “Cuties” filminin tanıtımında “Dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk” ifadesini kullanması üzerine RTÜK'e şikayet edilmişti. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, kurulun 3 Eylül Çarşamba günü konuyu değerlendireceğini ve filmin katalogdan kaldırılmasının veya idari para cezası kesilmesinin gündemde olduğunu Twitter hesabı üzerinden duyurmuştu. Kurul, oybirliğiyle filmin Netflix’in Türkiye katalogundan çıkarılmasına karar verdi.

Erişim engellerini duyuran haberler, Bilal Erdoğan’ın talebiyle erişime engellendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın lise arkadaşı ve İlkyapı İnşaat adlı firmanın sahibi Aykut Emrah Polat’ın Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'nun (TMSF) düzenlediği 280 milyon TL’lik ihaleyi almasına ilişkin Cumhuriyet, BirGün ve SoL Haber ve Oda TV haberlerine geçtiğimiz ay içerisinde erişim engeli getirilmişti. Bu haberlere erişim engeli getirildiğini duyuran İleri Haber, T24, ve Anka Haber Ajansı haberleri de erişime engellenirken, Gaziantephaberler.com, a3haber.com sitelerinde yayınlanan içeriklere de aynı gerekçe ile (‘kişilik haklarının ihlal edilmesi’) erişim engeli getirildi.

Kendini yakarak intihar eden Yavuz Polat hakkındaki içeriklere ‘milli güvenlik’ gerekçesiyle erişim engeli

Erzincan’da zabıta ekiplerince mısır sattığı seyyar tezgâha el konulan Yavuz Polat, kendini yaktıktan sonra 27 Ağustos günü hayatını kaybetti. Polat’ı hastaneye götüren ambulansın yakıtı bittiği için hastaneye varışının geciktiğini haberleştiren Cumhuriyet, Sendika.org ve BirGün haberlerinin yanı sıra, ekşi sözlük’teki Yavuz Polat başlığı da Erzincan Sulh Ceza Hakimliğince erişim engeli getirildi. Erişim engeli kararının gerekçesi ise, ‘milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ olduğu bildirildi.

Sakarya’da bir tarikat şeyhinin istismar suçlamasıyla tutuklanmasına ilişkin habere erişim engeli 

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde “Uşşaki tarikatı lideri” Fatih Nurullah'ın (Fatih Şağban) bir kız çocuğunu istismar ettiği için tutuklanmasının ardından konuya ilişkin Oda TV’de ve başka mecralarda çıkan haberlere Akyazı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından erişim engeli getirildi. Karara göre “Uşşaki tarikatı şeyhi Fatih Nurullah Sakarya’nın Akyazı ilçesinde 12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismardan tutuklandı” şeklinde yapılacak tüm haberler yapılmadan engellendi, konuya ilişkin yayın yasağı getirilmiş oldu.

Komşusunun köpeğini silahla katleden Alp Erkin hakkında yazılanlara erişim engeli

Komşusunun köpeğini silahla vurup öldüren Alp Erkin hakkında ekşi sözlük'te yazılan içerikler erişime engellendi

'Okul olması şartıyla bağışlanan arazinin' otopark olmasına ilişkin haberlere erişim engeli

Üsküdar'da bir yurttaşın yıllar önce okul olması şartıyla bağışladığı arazinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sahibi olduğu Medipol Hastanesi tarafından otopark olarak kullanılmasına ilişkin Cumhuriyet ve BirGün haberlerine erişim engeli getirildi.