Sansür Gündemi (14-20 Eylül)

Sansür Gündemi (14-20 Eylül)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Gabile.com’a erişim engeli

LGBTİ+ arkadaşlık ve tanışma sitesi gabile.com, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Eylül tarihli 2020/5858 sayılı kararıyla erişime engellendi. Türkiye’nin en eski arkadaşlık sitelerinden biri olan gabile.com’a girmek isteyen kullanıcılar, “Bu internet sitesi (gabile.com) hakkında Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 10/09/2020 tarih ve 2020/5858 D.İş sayılı karara istinaden, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır.” şeklinde bir uyarıyla karşılaştılar.

Devletin COVID-19 kiti aldığı şirketin sahibinin ‘borsa yasaklısı’, CEO’sunun AKP il yöneticisi olması hakkındaki habere erişim engeli

Cumhuriyet gazetesinin, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü'nün COVID-19 test kiti satın aldığı RTA Laboratuvarları Şirketi'nin yönetim kurulu başkanı Murat Güler'in "borsa yasaklısı" olduğunu duyurduğu habere erişim engeli getirildi. İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği'nin 15 Eylül tarihli 2020/3738 sayılı kararıyla erişime engellenen ve BirGün gazetesinden İsmail Arı'nın haberine referans verilerek yayınlanan haberde, şirketin CEO'su Enes Perçin'in de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Malatya il başkan yardımcısı olduğu da belirtilmişti.

‘Hastane kantini revire çevrildi’ haberlerine erişim engeli

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi kantininde COVID-19 pozitif vakaların artması üzerine kantinin revire çevrilmesine ilişkin TELE 1 ve dokuz8 haberlerine ‘kişilik hakları ihlali’ gerekçesiyle erişim engeli getirildi.

RTÜK cezaları

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Fox, Haber Global, Meltem TV ve TELE 1’e farklı gerekçelerle farklı cezalar uygulanmasına karar verdi.
  • Erol Mütercimler’in Haber Global ekranında imam hatip mezunlarıyla ilgili “sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız” ifadelerini kullanması sebebiyle kanala ayrımcılık ilkesinin ihlal edildiği gerekçesiyle üç kez program durdurma ve üst sınırdan para cezası uygulanmasına karar verildi.
  • Erol Mütercimler’in iki sunucusundan biri olduğu ve Meltem TV’de yayınlanan “Akıl Oyunu” adlı programda Sakarya’daki bir çocuk istismarı olayı tartışılırken Sakarya iline yönelik kullandığı ifadeler suç sayıldı, kanala ayrımcılık gerekçesiyle üç kez program durdurma ve idari para cezası verildi.
  • Mine Kırıkkanat’ın konuk olduğu bir programda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) “milyonlarca eğitilmiş cahil yarattığını” ve seçmen kitlesinin sadece “sözsel belleğinin olduğunu, ondan da her şeyin uçtuğunu” ve kendilerine mikrofon tutulduğunda hala Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) iktidar sandıklarını söylemesi üzerine TELE 1’e de ayrımcılık gerekçesiyle idari para cezası verildi.
  • FOX TV ana haber sunucusu Selçuk Tepeli’nin yayında otoyol ve köprü ücretlerinden bahsederken “düdüklenme” ifadesini kullanması üzerine “dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez” ilkesinin ihlal edildiği gerekçesiyle kanala idari para cezası uygulanmasına karar verildi.