Sansür Gündemi (6 – 12 Mart)

Sansür Gündemi (6 – 12 Mart)
Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Depremzedelere gönderilen yardımların satıldığıyla ilgili haberlere erişim engellendi

İlk olarak Bahadır Özgür imzasıyla BirGün gazetsinde yayımlanan, depremzedelere gönderilen giysilerin bazı belediye ve kurumlar tarafından küresel bir atık toplayıcı olan AJ International’a satılmasıyla ilgili haberlere AJ International'in talebi üzerine erişim engeli getirildi. Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 6 Mart tarihli kararı kapsamında 16 haber, erişime engellendi.

“Belediye başkanının ağabeyinden gazeteciye yumruklu saldırı” haberine sansür

Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var’ın ağabeyi Alper Var'ın, İçişleri Bakanlığının soruşturma izni verdiği bir usulsüzlük dosyasını haberleştirdiği için Şarköy’ün Sesi Gazetesi editörü Deniz Önal’a saldırdığı ve Önal’ın babasını tehdit ettiği haberi, Alper Var'ın talebiyle erişime engellendi. Şarköy Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Mart tarihli kararı kapsamında 11'i haber, sekizi Facebook gönderisi olmak üzere toplam 19 içeriğe erişim engeli getirildi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, Martı’ya erişimi engelletti: 'Emeğimiz olan taksi plakalarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız'

İstanbul 14. Asliye Ticaret Mahkemesi, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun yönetimindeki İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası’nın açtığı dava kapsamında “Martı TAG” ve Martı Motosiklet”’in mobil uygulaması ile internet sitesine tedbiren erişim engeli getirilmesine karar verdi.

Belediye ihalesinin AKP’nin aday adayına verilmesiyle ilgili haberlere engel

Pendik Belediyesi’nin 88 milyon 350 bin TL’lik asfalt ihalesinin 2019'da AKP’den belediye başkan aday adayı olan Muharrem İleri’nin şirketine verilmesi hakkındaki haberlere Bursa 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 3 Mart tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

Jin News ve Xwebun gazetesinin erişim engeli itirazına ret

Jin News ile Kürtçe yayım yapan Xwebûn gazetesinin Twitter hesabından paylaşılan toplam üç gönderi, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 22 Şubat tarihli kararıyla erişime engellenmişti. Gazetelerin karara yaptığı itiraz Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi.

Ekşi Sözlük, erişim engelinin ardından bir dizi yeni kural uygulamaya koydu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) 21 Şubat tarihli kararıyla erişime engellenen Ekşi Sözlük’te yönetim, yeni kurallar uygulamaya koydu. Buna göre, hukuka aykırılık sebebiyle entry’si silinen yazar, 1 ay boyunca başlık açamayacak.