İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, Martı'ya erişimi engelletti: Emeğimiz olan taksi plakalarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, Martı'ya erişimi engelletti: Emeğimiz olan taksi plakalarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız
İstanbul 14. Asliye Ticaret Mahkemesi, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun yönetimindeki İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası'nın açtığı dava kapsamında “Martı TAG” ve Martı Motosiklet”'in mobil uygulaması ile internet sitesine tedbiren erişim engeli getirilmesine karar verdi. Kasım ayında İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası’nın avukatları tarafından İstanbul 14. Asliye Ticaret Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, davalı Martı İleri Teknoloji Anonim Şirketinin “Martı TAG” ve “Martı Motosiklet” uygulamasıyla yasa dışı korsan taşımacılığı gerçekleştirdiğini öne sürerek taksi esnafı yönünden haksız rekabet oluşturan bu fiillerin tespiti ve engellenmesini talep etmişti. Davayı karara bağlayan İstanbul 14. Asliye Ticaret Mahkemesi, "Martı TAG" ve "Martı Motosiklet"in mobil uygulaması ile internet sitesine tedbiren erişim engeli getirilmesine karar verdi. Mahkeme, kararda, Martı TAG ve Martı Motosiklet uygulamasına devam edilmesinin taksiciler için ciddi bir zarar doğuracağının ispatlandığını belirtti.

'Cenab-ı Allah'ın ve Yüce Türk yargısının adaletine inancımız tam ve sonsuzdur'

Kararı sosyal medya hesabından duyuran Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu "Değerli meslektaşlarımız, Korsan taşımacılık yapan Martı TAG ve Martı Motosiklet uygulamasının internet erişiminin engellenmesine mahkeme tarafından tedbiren karar verilmiştir. Cenab-ı Allah'ın ve Yüce Türk yargısının adaletine inancımız tam ve sonsuzdur. Emeğimiz ve ekmeğimiz olan taksi plakalarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız. Hayırlı işler" dedi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı ve Eyüp Aksu'nun danışmanı Kıyasettin Telli ise "Değerli taksici esnafımız ve kaptanlarımız, yasa dışı korsan taşımacılık yaptığı aşikar olan Martı Tag ve izinsiz çalışan Martı Motosiklet uygulaması İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı mız sayın Eyüp Aksu'nun talimatı ile açılan dava sonucunda yargımız erişim engeli tedbir kararı verilmiştir. Hayırlı olsun" açıklamasını yaptı.

Ne olmuştu?

Martı, 2022 Ekim ayında ‘trafik problemine çözüm’, ‘hava kirliliğini azaltmak’ ve ‘zamandan tasarruf etmek’ için uygulama kullanıcılarının aracındaki boş koltukları aynı yöne gitmekte oldukları kişilerle paylaşabilmesine imkan kılan ‘TAG’ platformunu duyurmuştu. Bunun üzerine İstanbul Taksiciler Esnaf Odası da Martı’nın söz konusu uygulamasının ‘korsancılık’ olduğunu iddia ederek uygulamanın iptali için Kasım ayında mahkemeye başvurmuştu. “Tek Araçla Gidelim” uygulamasında taksici olmayan, toplu taşıma aracı kullanım belgesi bulunmayan kişilerin araçlarını ticari amaçla kullandıkları belirtilen dilekçede, kullanılan elektrikli motosikletlerin de izin ve ruhsatlarının olmadığı aktarılmıştı. Dilekçede, davalı firmanın yetkilisi olduğu şirketin uygulamayı tanımlarken “hatır taşıması” olduğu açıklamasıyla yapılan işin uyumsuz olduğu belirtilerek, “Martı TAG” adlı uygulamadan şirketin veya yetkililerin yolcudan ücret almamasının yapılan işin fiilen “korsan taksi taşımacılığı” olduğu gerçeğini değiştirmediği anlatılmıştı. Bu uygulama ile birbirini tanımayan kişilerin belirli bir ücret karşılığında yolculuk yaptığına işaret edilen dilekçede, böylece ticari taşıma ruhsatına sahip olmayan kişilerin vergi vermeyerek yolcu taşıdığı kaydedilmişti.