Ekşi Sözlük, erişim engelinin ardından bir dizi yeni kural uygulamaya koydu

Ekşi Sözlük, erişim engelinin ardından bir dizi yeni kural uygulamaya koydu
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) 21 Şubat tarihli kararıyla erişime engellenen Ekşi Sözlük'te yönetim, yeni kurallar uygulamaya koydu. Buna göre, hukuka aykırılık sebebiyle entry'si silinen yazar, 1 ay boyunca başlık açamayacak. Ekşi Sözlük, 21 Şubat'ta BTK, 22 Şubat'ta da Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “Cumhurbaşkanlığı veya milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişime engellenmişti. Platforma uygulanan erişim engelinin kaldırılması için hukuki süreç devam ederken Ekşi Sözlük yöneticileri, erişim engeli kararına paralel olarak sözlükte bir dizi yeni kural uygulamaya koydu. Sözlük yönetimi tarafından yapılan açıklamaya göre yeni kurallar şunlar:
  • Bir kullanıcının başlık açması, yazar olduktan sonra 6 ay geçmedikçe ve 100 entry'i tamamlamadıkça mümkün olmayacak. Bu kriter sebebiyle çaylaklar da başlık açamayacak.
  • Her ne sebeple olursa olsun çaylak edilen yazar, çaylaklık süresi bittikten sonra 6 ay geçmedikçe ve 100 entry'i tamamlamadıkça başlık açamayacak.
  • Hukuka aykırılık sebebiyle entry'si silinen yazar 1 ay boyunca başlık açamayacak
  • Başlık açma kuralını sağlayamayan yazarların entry'leri gündem algoritmasına etki etmeyecek.
  • Belirlenen kriterler sebebiyle başlık açamayan ve gündem algoritmasını etkileyemeyen yazarların hukuka aykırılık sebebiyle entry'lerinin silinmesi halinde, 6 aylık süreye silinen entry başına 1 ay eklenecek.
Sözlük yönetimi, erişim engeli kararına itiraz etmiş ve erişim engelinin kaldırılması yönünde bir karar çıkmıştı. Ancak sonrasında BTK, erişim engelinin kaldırılması kararına itiraz etmiş ve sözlük yeniden erişime engellenmişti.