Sansür Gündemi (5-11 Ekim)

Sansür Gündemi (5-11 Ekim)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Didim Belediye Başkanı hakkında tecavüz iddiasıyla yapılan haberlere engel

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay hakkında tecavüz suçlamasıyla dava açılmasına ilişkin Cumhuriyet gazetesi ve BirGün’de yayınlanan haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Didim Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Ekim tarihli 2020/1886 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Rudaw’a erişim engeli

Erbil merkezli Rudaw.net web sitesi, Balıkesir 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ekim tarihli 2020/2706 D.İş sayılı kararına istinaden, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından erişime engellendi.

Şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Şeyda Yılmaz’ın ölümüne ilişkin haberlere engel

Ataşehir’de bir binanın 8. katından düşerek hayatını kaybettiği iddia edilen Şeyda Yılmaz’ın ölümüyle ilgili yeni gelişmeleri bildiren Hürriyet, onedio ve ekşi sözlük haberleri ‘kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle’ Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 6 Ekim tarihli 2020/5214 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Oda TV’nin Ermenistan-Azerbaycan çatışmasına dair sosyal medya paylaşımlarını derlediği habere engel

Kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği'nin 6 Ekim tarihli 2020/5987 sayılı kararıyla erişime engellenen haberde birtakım ‘ırkçı’ Twitter paylaşımlarının ekran görüntüleri ve gündeme dair yapılan provokatif yorumlara ilişkin ‘uyarılar’ yer alıyordu.

Ali Ayvazoğlu’nun ‘hızlı’ kariyer hikayesine ilişkin habere erişim engeli

Belediyede işçi kadrosunda işe başlayan daha sonra bir milletvekiliyle evlenen, ardından özel kalem müdürü olan ve son olarak da Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne atanan Ali Ayvazoğlu’nun kariyerini konu alan Sözcü haberi kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Trabzon 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Eylül tarihli 2020/2280 sayılı kararıyla erişime engellendi.