Sansür Gündemi (28 Eylül - 4 Ekim)

Sansür Gündemi (28 Eylül - 4 Ekim)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Zarrab davasını Bakan Albayrak ve Aktif Bank ile ilişkilendiren habere tekrar erişim engeli

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile ‘Reza Zarrab davasını’ ilişkilendiren ve geçen hafta erişime engellenen Deutsche Welle Türkçe haberi bir kere daha erişime engellendi. 29 Eylül tarihli aynı kararla erişime engellenen diğer haberler ise Cumhuriyet, Halk TV ve Tele 1’e ait. Ayrıca İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Ekim tarihli 2020/6052 sayılı kararıyla BirGün, Cumhuriyet ve Tele 1’de çıkan başka haberlerin yanı sıra ekşi sözlük’te “berat albayrak ve fincen belgeleri” başlığı altındaki içerikler de erişime engellendi. Erişim engeli kararlarının gerekçesi yine ‘kişilik hakları ihlali’ oldu.

Sendika.Org'a 63. erişim engeli

Anayasa Mahkemesi'nin Mart ayında verdiği ‘ifade özgürlüğü ihlali’ kararına rağmen Gaziantep 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Eylül 2020 tarihli kararı ile Sendika63.org URL’si erişime engellendi. Güncel URL sendika64.org olarak değişti.

Mezopotamya Ajansı web sitesi bir kez daha erişime engellendi

Mezopotamya Ajansı (MA) web sitesi, Gaziantep 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Eylül tarihli 2020/5419 D.iş kararına istinaden, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından ‘koruma tedbiri’ kapsamında erişime engellendi. MA, mezopotamyaajansi24.com adresi üzerinden haber vermeye devam ediyor.

Yeni Demokrasi gazetesi web sitesine erişim engeli

MA ve Sendika.Org’un erişime engellenmesi kararlarını veren Gaziantep 2. Sulh Ceza Hakimliği, Yeni Demokrasi gazetesinin web sitesinin de erişime engellenmesi yönünde karar verdi. Yeni Demokrasi gazetesi yenidemokrasi8.net URL’si üzerinden haber vermeye devam ediyor.

İki yurttaşın askerlerce gözaltına alınıp helikopterden atılması olayına yayın yasağı

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Çığlıca köyü kırsalında iki yurttaşın askerler tarafından gözaltına alınıp işkence gördükten sonra helikopterden atılmasına ilişkin soruşturmaya gizlilik kararı verildi ve olayla ilgili yayın yasağı getirildi.

Cinsel istismar davasına adı karışan Didim belediye başkanı hakkındaki haberlere engel

Aydın'ın Didim ilçesi belediye başkanı Ahmet Deniz Atabay hakkında cinsel istismar faili olduğu iddiasıyla yapılan haberler ‘kişilik haklarının ihlal edildiği’ gerekçesiyle Didim Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Ekim tarihli 2020/1855 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Zülfikarlar Holding’in yurtdışına döviz aktarması hakkında çıkan habere erişim engeli

Kamu bankasından kredi alıp dövize çevirdikten sonra yurtdışına aktaran Zülfikarlar Holding hakkında çıkan Oda TV haberi ‘kişilik haklarının ihlal edildiği’ gerekçesiyle İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Ekim 2020 tarihli 2020/4351 sayılı kararıyla erişime engellendi.

İki kaymakamın vakıf parasıyla araba alması hakkında çıkan haberlere engel

Akseki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hesabından çekilen para ile 100 bin liralık jeep satın aldıkları, aracın tamir masrafını ve trafik cezalarını vakfa ödettikleri iddia edilen Antalyalı kaymakamlar Murat Beşikçi ve Muhammed Emin Nasır, Diyarbakır Yenişehir ve Tunceli’nin Pertek ilçesinde görev yapıyor. Haklarında soruşturma izni çıkmasının ardından basına yansıyan haberler, ‘kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle’ Tunceli Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Eylül tarihli 2020/1128 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Spotify ve FOXplay'e erişim engeli gelebilir

İnternet radyo ve televizyonlarının Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) bağlanmasının ardından pek çok yayıncı kuruluş RTÜK'e lisans başvurusunda bulunurken Spotify ve FOXplay'in henüz bir adım atmadığı ortaya çıktı. Bu doğrultuda yayıncılara uyarı veren RTÜK, 3 Ekim Cumartesi günü itibariyle 72 saat içinde başvuru yapmadıkları takdirde sulh ceza hakimliğinden ilgili yayın kuruluşları için erişim engeli talep edebilir.

Önce iki haberi engellenen Alevinet.com’a erişim tamamen engellendi

30 Eylül tarihli 2020/4031 sayılı karar ile “Yazar Aziz Tunç’tan Doğu Perinçek’e cevap” başlıklı röportaj ve “Diyanet’in hoparlörü halimiz, ahvalimiz” başlıklı yazının erişime engellenmesinin ardından Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Ekim tarihli 2020/3785 sayılı kararıyla alevinet.com tamamen erişime engellenmiş oldu.