Sansür Gündemi (12-18 Ekim)

Sansür Gündemi (12-18 Ekim)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Ermenistan hükümetine ait resmi web sitelerine Türkiye'den erişilemiyor

Ermenistan Devlet Başkanlığı web sitesi de dahil olmak üzere Ermenistan’a ait 12 resmi web sitesine Türkiye’den erişilemiyor. Bu URL’lere erişmeye çalışanlar Watchguard adlı ağ güvenliği sağlayıcısı şirketin sistemiyle Türkiye’den gelen trafiğin engellendiğine dair bir uyarıyla karşılaşıyor. Uygulamanın hangi ülkenin kararı olduğu henüz bilinmiyor.

ANF Twitter hesabı Türkiye’de erişime engellendi

Fırat Haber Ajansı (Ajansa Nûçeyan a Firatê, ANF) resmi Twitter hesabı Türkiye’de erişime engellendi.

Spotify RTÜK’e lisans başvurusunda bulundu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), yayın lisansı için başvuruda bulunmayan şirketlere yaptığı uyarıyı web sitesinde yayınlamasının ardından, başvuruda bulunmayan Spotify’ın Türkiye’de ofis açma konusunda olumlu dönüş yaptığı belirtildi. RTÜK üyesi İlhan Taşçı kişisel Twitter hesabı üzerinden resmi başvurunun yapıldığını duyurdu.

Kalyon İnşaat’ın 9,5 milyarlık ihalesine vergi istisnası tanınmasına ilişkin haberlere engel

ATV, A Haber ve Sabah’ın sahibi Kalyon İnşaat, Bursa Yenişehir Demiryolu Hattı ihalesini 9 milyar 449 milyon lira karşılığında almıştı. 9 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de ihale bedelinin vergiden istisna tutulduğu açıklandı (81. sıra). Konuya ilişkin Cumhuriyet, BirGün ve Evrensel gazetelerinde çıkan haberler erişime engellendi.

İddia: Erdoğan, ‘cemaat’ ile ilişkili olduğu söylenen iş insanı Sezgin Baran Korkmaz ile fotoğraflarını sildirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Gülen cemaati’ ile ilişkili olduğu iddia edilen iş insanı Sezgin Baran Korkmaz ile birlikte çekilen fotoğraflarını mahkeme kararıyla sildirdiği iddia edildi. 6 Ekim’de çıkan haberlere göre SBK Holding kurucusu ve CEO’su Korkmaz’ın malvarlığına el konmuştu.

Videoda halka hakaret eden eski AKP gençlik kolları başkanının yeni görevini bildiren haberler erişime engellendi

Jakuzideyken “Lan fakirler, beni rahatsız etmeyin” diye bir video çekip sosyal medya hesabında paylaşan eski AKP gençlik kolları başkanı Mehmet Salih Saraç, görevinden istifa ettiğini duyurmuştu. Saraç’ın, Urfa’nın Haliliye ilçesinde belediye başkan vekilliği görevini yürüttüğü ve Urfa Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki görevinin devam ettiğini bildiren Ağustos 2020 tarihli Cumhuriyet, Sözcü ve Gerçek Gündem haberleri erişime engellendi.

İhalesiz yapılan ‘aydınlatma işinin’ Bakanlıkça Emine Erdoğan’ın kuzenine verilmesine ilişkin haberlere engel

Tarım ve Orman Bakanlığınca ihalesiz şekilde yapılan “çevre aydınlatma revizesi” kapsamındaki “ışıklı direk işinin” Emine Erdoğan’ın kuzeni Veysel Baran’a ait olduğu iddia edilen 4A Pazarlama Şirketi’ne verildiği ortaya çıktıktan sonra, direklerin alım emrini Bakan Bekir Pakdemirli’nin bizzat verdiği öğrenilmişti. İşin usulsüz yapılması sebebiyle Bakan’ın talimatıyla beş kişinin görevden alındığını ileri süren Cumhuriyet gazetesi haberi erişime engellendi.

‘Bir dolandırıcının savcı odasından çıkarken yakalanması’ hakkındaki haberlere erişim engeli

Kendisini hakim, savcı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu veya iş insanı olarak tanıtan ve milyonlarca liralık bir dolandırıcılık olayına karışan Doğan Çelik’in, polis takibi sonucunda bir savcının odasından çıkarken yakalanmasına ilişkin haberlere erişim engeli getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları ve Fettah Tamince arasındaki ilişkiye dair haberlere engel

Antalya’da yürütülen FETÖ davası kapsamında tutuksuz yargılanan iş insanı Ufuk Cömertoğlu’nun mahkemede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’in kendisini tehdit ederek iş insanı Fettah Tamince ve Ömer Gür’e beraat alanın kendisi olduğunu söylemesine ilişkin, sol.org.tr, Cumhuriyet, Diken, BirGün, OdaTV ve ABC Gazetesi’nde çıkan Kasım 2019 tarihli haberler erişime engellendi.

Nobel ödüllü yazarın tiyatro oyununun Kürtçe uyarlamasına ‘süresiz yasak’

13 Ekim günü Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesinde gösterilmesi planlanan “Berû: Klakson Borîzan û Birt” adlı Kürtçe tiyatro oyununun gösterimi, İstanbul Gaziosmanpaşa ilçe Emniyet Müdürünün talebi üzerine “kamu düzenini bozabileceği” gerekçesiyle, gösterime saatler kala süresiz olarak yasaklandı.