Sansür Gündemi (4 – 10 Eylül)

Sansür Gündemi (4 – 10 Eylül)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

“Devleti dolandıran müdür terfi etmiş” başlıklı haberlere erişim engeli

1 Eylül'de İsmail Arı imzasıyla BirGün'de yayımlanan, Erzurum'da Aile Bakanlığı bürokratlarının yoksullara bağlanması gereken maaşı ihtiyaç sahibi olmayan kişilere bağladığıyla ilgili haber(ler) Erzurum 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 5 Eylül kararıyla erişime engellendi.

Hakkındaki taciz iddialarını haberleştiren gazeteciyi hapsettiren akademisyen, konuyla ilgili haberleri bir kez daha engelletti

Öğrencilerinin, hakkında taciz ve mobbing şikayetinde bulunduğu Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu, olayı haberleştiren gazeteci hakkında suç duyurusunda bulunup hapis cezası almasına neden olmasıyla ilgili haberleri erişime engelletti. 6 Eylül tarihli kararla, üç kadın gazetecinin tehdit ve taciz edildiğiyle ilgili haberler de engellendi.

İŞKUR İl Müdürü, kadınları iş vaadiyle cinsel ilişkiye zorladığıyla ilgili içerikleri sildirmeye kararlı: 209 içeriği daha engelletti

Kadınları iş bulma vaadiyle kandırarak cinsel ilişkiye girdiği iddia edilen ve bunun üzerine görevden uzaklaştırılan Ağrı İŞKUR İl Müdürü Gıyas Güven, konuyla ilgili 209 içerik için daha erişim engeli kararı aldırdı. Güven, haziran ayında da konuyla ilgili 422 içeriği engelletmiş, Free Web Turkey de bunu haberleştirmişti. Güven, 7 Eylül tarihli bu son kararla o haberi de engelletti.

Hizbullah’a yakın vakfın başkanının lise müdür yardımcısı olması hakkındaki haberlere engel

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Peygamber Sevdalıları Vakfı Genel Başkanı Adnan Akgönül’ün Diyarbakır Yenişehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde müdür yardımcılığı yaptığıyla ilgili haberler, Akgönül'ün talebi ve Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellendi.

“Sayıştayın sakladığı milyonluk usulsüzlük” başlıklı haber(ler) erişime engellendi

Gazeteci Murat Ağırel’in, Gebze-Darıca arasında yapılacak olan yaklaşık 2.5 milyar TL değerindeki raylı sistem ihalesini aralarında Met-Gün İnşaat'ın da yer aldığı bir grup şirketin aldığıyla ilgili köşe yazısı ve ilgili haberler, Met-Gün İnşaat talebi üzerine erişime engellendi.

İstanbul Anadolu. 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Ağustos tarihli kararıyla, AKP'ye yakın şirkete 9 ihale için 48,4 milyar TL verildiği, Gaziantep Belediyesi'nin bir şirkete ihale üstüne ihale verdiği ve İBB'nin parasını haczeden şirkete de ihale verildiği haberleri de engellendi.

Kadir Mısıroğlu ve arkadaşlarının ruh çağırma seansı ile ilgili bir içeriğe daha erişim engeli

Kadir Mısıroğlu ve arkadaşlarının, ruh çağırma seansı yaparak Hz. Muhammed'in ruhunu çağırdıklarını iddia ettikleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil olmak üzere çeşitli konularla ilgili sorular sordukları ses kaydıyla ilgili bir içerik daha erişime engellendi.

Toptaş'ın talebi üzerine, seansın konu edildiği "Alo, ben Hızır! Erdoğan’ı versene telefona" başlıklı köşe yazısının seslendirildiği video için de erişim engeli kararı verildi.

Bu video da İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellendi. Böylelikle konuyla ilgili olarak erişim engeli getirilen içerik sayısı dört oldu.

Mısıroğlu ve arkadaşlarının kaydıyla ilgili içerikler engellenmeye devam ediyor

Ruh çağırma seansıyla ilgili bir içerik için daha erişim engeli kararı verildi. 

İlgili ses kaydını içeren videonun yer aldığı bir tweet, Osman Nuri Topbaş'ın talebi üzerine İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 10 Ağustos tarihli kararıyla erişime engellendi. Böylelikle konuyla ilgili olarak şu ana dek toplam altı içerik engellenmiş oldu.

“FETÖ borsasının kurucusu” olduğu iddia edilen kişinin soruşturmasının kapatıldığı iddiasıyla ilgili haberlere erişim engeli

"FETÖ borsasının kurucusu" olduğu ve itirafçı olduktan sonra hakkında açılan FETÖ soruşturmasının kapatıldığı iddia edilen ve gazeteci Barış Terkoğlu tarafından bu iddiayı destekleyen belgeler yayımlanan iş insanı Burak Başlılar hakkındaki haberlere erişim engellendi.