Hakkındaki taciz iddialarını haberleştiren gazeteciyi hapsettirmişti: Kadın gazetecilerin taciz edildiği haberini erişime engelletti

Hakkındaki taciz iddialarını haberleştiren gazeteciyi hapsettirmişti: Kadın gazetecilerin taciz edildiği haberini erişime engelletti

Öğrencilerinin, hakkında taciz ve mobbing şikayetinde bulunduğu Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu, olayı haberleştiren gazeteci hakkında suç duyurusunda bulunup hapis cezası almasına neden olmasıyla ilgili haberleri erişime engelletti. Kararla, üç kadın gazetecinin tehdit ve taciz edildiğiyle ilgili haberler de engellendi.

ALİ SAFA KORKUT

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Spor Bilimleri Akademisi öğretim üyesi Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu, 2017 yılında, dört kadın ve iki erkek öğrencisinin kendisi hakkında üniversite rektörlüğüne “taciz ve mobbing” şikayetinde bulunduğuyla ilgili haberleri bir kez daha erişime engelletti.

6 Eylül tarihli karar kapsamında, öğrencilerinin Hacıcaferoğlu hakkında rektörlüğe şikayet başvurusu yaptığı, Hacıcaferoğlu ile bir öğrencisi arasında geçen ve taciz-mobbing’i belgelediği öne sürülen yazışmanın yer aldığı, Hacıcaferoğlu’nun olayı haberleştiren gazeteci Gençağa Karafazlı hakkında suç duyurusunda bulunduğu, duyurunun ardından Karafazlı hakkında “özel yaşamın gizliliğini ihlal etmek” suçlamasıyla dava açıldığı, dava sonucunda Karafazlı’nın iki yıl hapis cezasına çarptırıldığı ve Karafazlı’nın yargılandığı davanın hakiminin, öğrencisine gönderdiği mesajları dikkate alarak Hacıcaferoğlu hakkında suç duyurusunda bulunduğuyla ilgili haberlere erişim engellendi.

Hacıcaferoğlu'nun talebi sonrası konuyla ilgili 33 haber, bir YouTube videosu, bir DailyMotion videosu ve bir tweet için erişim engeli kararı verildi.

k1

k2

 8769768jhkhgfjkjhgk

Kadın gazetecilerin tehdit edildiği haberini de engelletti

Rize Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen kararla, BirGün gazetesinde yer alan ve gazeteciler Seyhan Avşar, Hale Gönültaş, Eylem Yılmaz ve Seda Taşkın’ın suç örgütü lideri, cihatçı bir grup ve sosyal medya kullanıcıları tarafından ölüm tehditleri ile tacizlere maruz kaldığıyla ilgili bir haber de erişime engellendi. “Üç gazeteciye tehdit ve taciz” başlıklı, 11 paragraftan oluşan haberin son paragrafında, gazeteci Karafazlı’nın da Hacıcaferoğlu’nun şikayeti üzerine yargılandığı belirtiliyordu.

KARAFAZLI1

Karar kapsamında bir YouTube videosu, bir DailyMotion videosu ve bir tweet de erişime engellendi.

k3

2021’de de erişim engeli kararı aldırmıştı

Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu, kendisiyle ilgili yerel ve ulusal medyada yer alan haberler yoluyla kişilik haklarının ihlal edildiğini öne sürerek 12 Mart 2021’de de ilgili haberler için erişim engeli kararı aldırmıştı. O karar da yine Rize Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilmişti.

Ne olmuştu?

Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şubesi Başkanı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) MYK üyesi gazeteci Gençağa Karafazlı, öğrencilerinin rektörlüğe başvurarak Hacıcaferoğlu hakkında “taciz ve mobbing” şikayetinde bulunduğuna dair bir haber yaptı. Haberde, dört kız ve iki erkek öğrencinin, Hacıcaferoğlu’nun kendilerine yönelik tacizde bulunduğunu, sosyal medya üzerinden taciz ettiğini, mobbing uyguladığını ve kasıtlı olarak düşük not verdiğini iddia ederek üniversite rektörlüğüne şikayet başvurusunda bulunduğu belirtildi.

Karafazlı, haberde Hacıcaferoğlu ile hakkında şikayette bulunan bir öğrencisi arasında gerçekleşen bir yazışmaya da yer verdi.

Haberde, dönemin rektörünün, öğrencilerin şikayeti sonrası bir soruşturma yürüttüğü ancak Hacıcaferoğlu hakkında cezayı gerektiren bir suçun oluşmadığına karar verdiği de belirtildi.

Haberin ulusal basında da geniş yer bulması üzerine Hacıcaferoğlu, Karafazlı'nın kendisini kamuoyunda küçük düşürdüğü ve kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle Rize Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu ancak savcılık kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Hacıcaferoğlu, bu karardan yaklaşık altı ay sonra, öğrencisiyle arasındaki yazışmaları yayımladığı gerekçesiyle “özel hayatın gizliliğini ihlal” etmek suçlamasıyla Karafazlı hakkında suç duyurusunda bulundu. Ardından Karafazlı hakkında dava açıldı ve davanın dördüncü duruşması sonucunda Karafazlı iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.