Dünya Sansür Gündemi (28 Ağustos – 3 Eylül)

Dünya Sansür Gündemi (28 Ağustos – 3 Eylül)

Nepal hükümeti Ulusal Siber Güvenlik Politikasını onayladı

Nepal’de internet içerikleri için çeşitli düzenlemeler içeren Ulusal Siber Güvenlik Politikası Yasası, 8 Ağustos’ta düzenlenen kabine toplantısıyla yasalaştı.

Hükümet sözcüsü ve İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Rekha Sharma, yasanın siber güvenlikle ilgili gelecekteki strateji, çalışma kuralları, hedefler ve planlardan bahsettiğini söylese de ülkedeki ve uluslararası alandaki hak savunucuları bunun internet için bir sansür yasası olduğunu ifade ediyor.

Katmandu merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan ve ifade özgürlüğü ile iyi internet yönetişimini desteklemeye odaklanan Digital Rights Nepal, daha önceki tavsiyelere rağmen yeni politikanın kritik alanlarda muğlak kaldığını ve insan hakları ile temel özgürlüklerin korunmasını kabul etmediğini belirtti.

ARTICLE 19 da yasaya tepkili

Dünya çapında ifade özgürlüğü ve bilgi edinme özgürlüğünü savunmak ve geliştirmek için çalışan Birleşik Krallık merkezli uluslararası insan hakları örgütü ARTICLE 19  yasa hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Asya Dijital Program Yöneticisi Michael Caster tarafından kaleme alınan ve ARTICLE 19'in resmi internet sitesinden yayımlayan açıklamada, yasanın hükümetin sansür yetkisini artırdığı belirtildi:

“Özellikle endişe verici hükümler arasında 'Strateji 11.25' olarak adlandırılan madde, devlete ait bir intranet ve ulusal bir internet ağ geçidi kurulmasını öneriyor. Mevcut politika daha fazla tanım sunmamakla birlikte Nepal'in ulusal internet ağ geçidi bölgedeki diğerleri gibi modellenirse bu, hükümet tarafından atanan bir operatör aracılığıyla ülkeye giren ve çıkan tüm internet trafiğinin kontrolünün merkezileştirilmesi anlamına gelecek, potansiyel olarak gözetim ve sansür yeteneklerini güçlendirirken veri gizliliği ve korunmasına ilişkin çok ciddi soruları ve telekomünikasyon şirketleri için cezai yaptırım riskini açık bırakacaktır.”

‘Çocukların Çevrimiçi Güvenliği Yasası, çocukları translardan koruyacak’

Amerika Birleşik Devletleri’nin Tennessee Eyaletinin Senatörü Marsha Blackburn, şu anda tasarı halinde olan ve reşit olmayanların "zorlayıcı" internet kullanımını engellemek ile çocuklar için belirli web sitesi işlevlerini kısıtlamayı amaçlayan “Çocukların Çevrimiçi Güvenliği Yasası” hakkında konuştu.

Tasarının başsavunucularından olan Blackburn, 2 Eylül’de bir muhabire yaptığı açıklamada “Tasarı, reşit olmayan çocukları kültürümüzdeki transseksüellerden korumak için de kullanılacak” dedi. Blackburn, çocukların sosyal medyada "beyinlerinin yıkandığını" ve tasarının çocukları "duygusal olarak kaldıramayacakları şeylere maruz kalmaktan" korumaya yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Başkan Joe Biden tarafından da desteklenen tasarı, tütün ve kumar reklamlarının sınırlandırılması da dâhil olmak üzere, çevrimiçi ortamda çocuklar için değerli korumalar getirmeyi amaçlıyor. Ancak LGBTİ+ muhabiri Erin Reed'in de aralarında bulunduğu LGBTİ+ hak savunucuları, yasayla birlikte potansiyel sansür ve ebeveyn kontrollerinin artırılmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

İlk olarak Şubat 2022'de sunulan tasarı, çocukların çevrimiçi içeriğe erişimini sınırlama amacı nedeniyle yaygın eleştiriler aldı. Tasarıya karşı çıkanlar, platformların LGBTİ+ sorunları, uyuşturucu bağımlılığı, yeme bozuklukları ve diğer ruh sağlığı sorunları ile ilgili içerikleri aşırı derecede denetlemesine ve sansürlemesine yol açabileceğini öne sürüyor.

TikTok ve Telegram, ‘teröristler tarafından kullanıldığı’ gerekçesiyle Somali’de yasaklandı

Somali hükümeti yakın zamanda aralarında TikTok ve Telegram ile şans oyunları sitesi 1XBet'in de bulunduğu birçok popüler sosyal medya ve iletişim platformunun yasaklandığını duyurdu. İletişim Bakanı Jama Hassan Khalif'e göre karar; uygunsuz içerik, şantaj, kumar tanıtımı ve terör propagandasının bu platformlarda yayılmasına ilişkin endişeler nedeniyle alındı.

Yasak, Somali'deki internet servis sağlayıcılarına TikTok, Telegram ve 1XBet'e uymaları ve erişimi engellemeleri için bir haftadan kısa bir süre verildikten sonra 24 Ağustos’ta yürürlüğe girdi. Bakan Khalif, bu platformların "son yıllarda birçok kişiye zarar verecek şekilde kötüye kullanıldığını" belirtti. Teröristlerin ve diğer tehlikeli grupların bu tür uygulamaları Somalililere, özellikle de ülkenin gençlerine sürekli olarak korkunç ve yanlış bilgiler yaymak için kullandıklarını savundu.

Hindistan hükümeti, bağımsız gazetelere erişimi engelledi: Uluslararası basın meslek örgütleri tepkili

Hindistan’ın kontrolündeki Keşmir bölgesindeki yetkililer, bağımsız medya kuruluşu The Kashmir Walla'nın web sitesine ve sosyal medya hesaplarına erişimi 20 Ağustos’ta engelledi. Gazetenin Srinagar’daki ofisi için de bir tahliye bildirimi gönderildi.

Gazetenin kurucusu Fahad Shah, “devlet karşıtı faaliyetler” suçlamasıyla Şubat 2022'den bu yana gözaltında tutuluyor.

Hükümetin engellediği tek bağımsız gazete bu değil. 

Gazetecileri Koruma Komitesi’ne (CPJ) konuşan bir başka bağımsız gazete Gaon Savera’nın editörü Mandeep Punia, The Kashmir Walla’nın engellenmesinden bir gün sonra Gaon Savera'nın Facebook sayfası, iki gün sonra da Twitter hesabının erişime engellendiğini belirtti.

Bu gelişmeler üzerinde 23 Ağustos’ta CPJ, 1 Eylül’de Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve 4 Eylül’de de Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) bir açıklama yaptı.

Uluslararası basın meslek örgütleri, Hindistan'da parlamento seçimlerine bir yıldan az bir süre kala yapılan bu uygulamaları açık bir sansür olarak değerlendirdi ve habercilik faaliyetlerinin serbest bırakılması ve bunun garanti alınması çağrısında bulundu.

Fransa, çevrimiçi dolandırıcılıkla mücadele etmek için internet sansürünü artırmayı planlıyor

Fransa’da dolandırıcılık, çevrimiçi tacizle mücadele ve çocukların çevrimiçi pornografiden korunmalarını sağlamak amacıyla internet içeriğini düzenlemeyi amaçlayan ve şu anda parlamentoda görüşülen SREN adlı yasa tasarısı, ülkede eleştirilere konu olmaya devam ediyor.

Hükümete dilediği internet sitesini engelleme yetkisi veren yasa kapsamında DNS sağlayıcıları ve web tarayıcıları, Fransa'daki yetkililer tarafından işaretlenen web sitelerini engellemek zorunda kalabilir.

Ülkedeki uzmanlar, bu yasa tasarısını "tehlikeli bir kaygan zemin" olarak değerlendiriyor. Fransız hükümetine daha fazla web sitesini engelleme yetkisi verilmesinin açık interneti tehdit eden endişe verici bir emsal oluşturacağını belirten uzmanlar, bunun hükümetin sansür kapasitesini genişleteceğini belirtiyor.