Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (30 Ocak – 5 Şubat)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

H.K.G.’nin istismar edildiği davaya yayın yasağı getirildi

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin, altı yaşında “evlendirilerek” cinsel istismara maruz bırakılmasıyla ilgili davada mahkeme heyeti, yayın yasağı kararı verdi.

Gazeteci Sinan Aygül, ‘Dezenformasyon Yasası’ kapsamında yargılanan ilk gazeteci olacak

Gazeteci Sinan Aygül hakkında, ‘Dezenformasyon Yasası’ kapsamında “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçlamasıyla dava açıldı. Bu yasa kapsamında yargılanacak ilk gazeteci olan Aygül için üç yıla kadar hapis cezası isteniyor.

CHP’li vekil Karabat’ın Halkbank tweet’leri erişime engellendi: Hakimlik, Karabat’ı basın çalışanı sandı

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’e ait Kiler GYO’nun, 2015’te borçları karşılığında Halkbank’a 100 milyon dolara sattığı Sapphire AVM’yi 48 milyon dolara geri aldığını gündeme getirmişti. Karabat’ın 14 Ocak tarihli tweet’leri, 17 Ocak’ta erişime engellenmişti. 31 Ocak tarihli kararla, Karabat’ın ilgili erişim engeli kararını duyurduğu tweet’leri de erişime engellendi. Hakimlik, kararda Karabat’ı “basın çalışanı” olarak değerlendirdi. Karabat, bunu, kararın “kopyala-yapıştır” olmasına bağladı.

100SÜZLER platformuna erişim engeli

Gazeteciler Can Dündar ve Erk Acarer tarafından kurulan ve yayın hayatına dün itibarıyla başlayan 100SÜZLER platformunun internet sitesi 100suzler.org, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun kararıyla aynı gün erişime engellendi.

BirGün’ün “Fedlan’ın maceraları: AKP’li belediye niye sessiz?” haberine erişim engeli

Bahadır Özgür’ün BirGün’deki “Fedlan’ın maceraları: AKP’li belediye niye sessiz?” başlıklı haberi, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğinin 13 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi. Haberde, Balıkesir Belediyesinin 52 milyon liralık ihalesindeki şaibelere değiniliyordu.

Alınteri ve Yeni Demokrasi gazetelerine erişim engeli

Alınteri gazetesinin internet sitesi alinteri7.org Kahramanmaraş 7. Sulh Ceza Hakimliği, Yeni Demokrasi gazetesinin internet sitesi yenidemokrasi31.net ise Adana Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi. Kararların gerekçesi ise millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması.

Muhalefetin Erdoğan’a verdiği yanıtlarla ilgili 77 içerik erişime engellendi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yeni yönetim sistemiyle 2018’de kronometre sıfırlandı” açıklamasına yönelik yanıtlarıyla ilgili 77 içerik, 2 Şubat tarihli kararla erişime engellendi.

Engellenen içerikler arasında 36 haber, 20 tweet, 20 Ekşi Sözlük entry’si ve bir YouTube videosu yer aldı. İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği, görseldeki paylaşımları ise “ifade özgürlüğü” olarak değerlendirdi ve bunlar hakkındaki erişim engeli talebini reddetti.

AYM üyesi İrfan Fidan hakkındaki haber ve tweet’lere erişim engeli

Gazeteci Furkan Karabay’ın, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi İrfan Fidan hakkındaki haberi ile tweet’leri, Fidan’ın talebi üzerine Ankara 5. Sulh Ceza hakimliğinin 2 Şubat tarihli kararıyla erişime engellendi.

Menzil haberleri erişime engellendi

Menzil cemaatiyle ilgili bazı haberler, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 13 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.