Haberler

CHP’li vekil Karabat’ın Halkbank tweet’leri erişime engellendi: Hakimlik, Karabat’ı basın çalışanı sandı

Özgür Karabat
ALİ SAFA KORKUT

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’e ait Kiler GYO’nun, 2015’te borçları karşılığında Halkbank’a 100 milyon dolara sattığı Sapphire AVM’yi 48 milyon dolara geri aldığını gündeme getirmişti. Karabat’ın 14 Ocak tarihli tweet’leri, 17 Ocak’ta erişime engellenmişti. 31 Ocak tarihli kararla, Karabat’ın ilgili erişim engeli kararını duyurduğu tweet’leri de erişime engellendi. Hakimlik, kararda Karabat’ı “basın çalışanı” olarak değerlendirdi. Karabat, bunu, kararın “kopyala-yapıştır” olmasına bağladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Karabat’ın iddiasına göre, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’e ait Kiler GYO, İstanbul Levent’te bulunan Sapphire AVM’deki 147 gayrimenkulü 2015 yılında borçları karşılığında 100 milyon dolara Halkbank’a devretti. Dört yıl aradan sonra, 2023 Ocak ayında ise sattığı 147 gayrimenkulü, ek olarak 100 mülkle birlikte 48 milyon dolara geri aldı.

Karabat, 14 Ocak’ta Twitter hesabından oluşturduğu ve bu iddialara yer verdiği tweet zincirinde bu satışın detaylarıyla ilgili sorular sormuş, banka üzerinden vurgun yapıldığını da iddia etmişti. Bunun üzerine Halkbank, ilgili tweet’ler hakkında erişim engeli talebinde bulunmuş ve zincirde yer alan 11 tweet, yayımlandıktan üç gün sonra, İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 17 Ocak tarihli kararıya erişime engellenmişti. 

Karabat’ın, erişim engelini duyurduğu tweet’leri de erişime engellendi

Bunun üzerine Karabat, 18 Ocak tarihinde, “İstediğiniz kadar susturmaya çalışın! Halkbank vurgunlarını ifşa etmeye devam edeceğim. AKP Milletvekili Vahit Kiler ve Halkbank’ın Sapphire AVM üzerinden yaptığı vurgunu ortaya çıkardığım için Halkbank, tweetlerime erişim engeli kararı aldırmış. Sizden korkan sizin gibi olsun” tweet’iyle başlayan, ilgili erişim engeli kararını duyurduğu ve bunu eleştirdiği altı yeni tweet attı.

Karabat’ın erişim engeli getirildiğini duyurduğu ilgili tweetleri de İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 31 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

‘Kopyala-yapıştır yargı şaşı kaldı’

Hakimlik, kararda, Karabat’ı basın çalışan zannederek “Basın, haber verme fonksiyonunu yerine getirirken; haberde gerçeklik, kamu yararı; haberde toplumsal ilgi, güncellik; haberde konu ile ifade arasında düşünsel bağlılık, yani özle biçim arasında denge kriterleri bulunmak zorundadır” ifadesine yer verdi.

Kararın devamında da basının haberi sunarken dikkat etmesi gereken unsurlar paylaşıldı.

Engel kararını Twitter hesabından duyuran Karabat, “Kopyala-yapıştır yargı şaşı kaldı, milletvekilini gazeteci yaptı. Halkbank ve Vahit Kiler ile attığım tweetlere bir erişim engeli daha geldi. Mahkeme karar alırken de beni gazeteci, tweetlerimi de haber olarak değerlendirmiş. Şu kararı okuyun lütfen” yorumunu yaptı.

Karabat’ın 31 Ocak tarihli kararla erişime engellenen tweet’leri: