Sansür Gündemi (21-27 Eylül)

Sansür Gündemi (21-27 Eylül)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Reza Zarrab davasını Bakan Albayrak ve Aktif Bank ile ilişkilendiren haberlere erişim engeli

Courthouse News Service adlı medya kuruluşunun web sitesinde yer alan ve ‘Reza Zarrab’ın kuryesi’ Adem Karahan ile yapılan röportaja dayanarak Zarrab davasını Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Albayrak’ın eski CEO’su olduğu Aktif Bank ile ilişkilendiren haber erişime engellendi. Buna ek olarak aynı sulh ceza hakimliği kararıyla Courthouse News’e referans vererek haberi Türkçeleştiren TELE 1 ve Deutsche Welle haberleri de erişime engellendi. Kararın gerekçesi ise ‘kişilik hakları ihlali’ oldu.

Dilek Ekmekçi’nin Aleyna Çakır cinayetiyle ilgili tweet’lerine erişim engeli

Ümitcan Uygun adlı erkek tarafından şiddete uğradığı görüntüler sosyal medyada gündem olan Aleyna Çakır’ın öldürülmesine ilişkin detayları kamuoyuyla paylaşan ceza hukukçusu Dilek Ekmekçi’nin Twitter hesabına, hesabı üzerinden yaptığı 97 paylaşıma ve bu paylaşımlarla ilgili ekşi sözlük’te açılan başlığa erişim engeli getirildi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi rektörünün lüks aracına ilişkin haberlere erişim engeli

Mart ayında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi rektörü olarak atanan Prof. Dr. Şükrü Beydemir'in ilk iş gününde lüks araç kiraladığına ilişkin Cumhuriyet, Oda TV ve Halk TV'de çıkan haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişime engellendi. Üniversite rektörlüğü, 14 Eylül'de yaptığı açıklamada, "Çıkan bu tür yanıltıcı ve yıpratıcı haberler hakkında kanunların bize çizdiği çerçevede hukuki haklarımızı sonuna kadar arayacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır" demişti.

'Ameliyathane ücretini 4 kat arttıran hastanelere soruşturma' haberine erişim engeli

Pandemi süresince ameliyathane kullanım ücretlerini dört kat arttıran özel hastaneler hakkında soruşturma başlatılacağına ilişkin Sözcü gazetesinde yayınlanan haber 'kişilik hakları ihlali' gerekçesiyle erişime engellendi.

Yeni Yaşam gazetesi ve Siyasi Haber web sitelerine erişim engeli

Yeni Yaşam gazetesinin web sitesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından uygulanan 'koruma tedbiri' kapsamında erişime engellendi. Aynı sulh ceza hakimliğinin kararıyla, Siyasi Haber web sitesi erişime engellendi.

Görevden alınan doktorun yerine görevden aldıran savcının eşinin geçmesi hakkındaki haberlere erişim engeli

Kasım 2017 tarihli, Cumhuriyet gazetesi ve Diken'de yayınlanan "Yeni Türkiye'den bir atama hikayesi: Koltuğu savcı boşalttı, eşi oturdu"ve "Görevden alınan doktorun yerine görevden aldıran savcının eşi atandı" başlıklı haberlere erişim engeli getirildi. Seyhan Avşar'ın haberine göre, "FETÖ ve DHKP-C üyesi olduğu iddiasıyla bir süre tutuklu kalan ve görevinden uzaklaştırılan Bakırköy Cezaevi hekimi Alp Çetiner'in yerine, Çetiner hakkında soruşturma yürüten savcının eşi getirildi."

Halk TV ekranı beş gün süreyle kararıyor

16 Haziran 2020’de Halk TV'de yayınlanan “Medya Mahallesi” programının yapımcı ve sunucusu Ayşenur Arslan ve konuk Hüsnü Mahalli’nin hükümetin dış politikasına yönelik eleştirileri nedeniyle kanala 5 gün yayın durdurma cezası verildi.