Sansür Gündemi (28 Ağustos – 3 Eylül)

Sansür Gündemi (28 Ağustos – 3 Eylül)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Kadir Mısıroğlu, Erenköy cemaatinin şeyhi Osman Nuri Toptaş ve "Cinci hoca"nın Hz. Muhammed'in ruhunu çağırdığı ses kaydına erişim engeli

Yazar Kadir Mısıroğlu, Erenköy cemaatinin şeyhi Osman Nuri Toptaş ve "Cinci hoca" olarak bilinen Ayhan Altınbaş'ın ruh çağırma seansı yaptığı ve Hz. Muhammed'i çağırıp konuştuklarını işaret eden ses kaydıyla ilgili üç video, Toptaş’ın talebi üzerine üç ayrı kararla engellendi.

Üç video için de üç ayrı erişim engeli kararı çıkarıldı. Kararların tümü 18 Ağustos’ta İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi. 

Ses kaydının yer aldığı videoda Hz. Muhammed'in ruhunun bir kadın bedenine girdiği ve sorulara cevap verdiği iddia ediliyordu. Hz. Muhammed olduğu iddia edilen kişiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve devletin geleceğine ilişkin sorular soruluyordu.

Yalıkavak Marina hakkındaki haberler erişime engellendi

Sedat Peker tarafından, şaibeli bir şekilde el değiştirdiği iddia edildikten sonra Yalıkavak Marina özelinde açılan “nitelikli dolandırıcılık” davasında yargılananların beraat ettiğiyle ilgili 46 içerik, içeriklerde adı geçen Mehmet Ercil’in talebiyle erişime engellendi.

İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliğinin kararı kapsamında Azerbaycan basınında yer alan “SOCAR’ın içini boşaltan gizemli iş adamı” başlıklı haber için de erişim engeli emri verildi.

25 Mayıs tarihli kararla erişime engellenen 46 içeriğin 45’i haberler oldu.

“@josephineVV5” kullanıcı isimli Twitter hesabının konuyla ilgili tweet zincirinde yer alan bir tweet de karar kapsamında erişim engeli getirilen tek tweet oldu.

İnşaatta cesedi bulunan 17 yaşındaki Yasemin'in ölümüyle ilgili haberlere erişim engeli

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Bursa’da koruma altında olduğu devlet yurdundan çıktıktan sonra geri dönmeyen ve dört gün sonra bir inşaatın asansör boşluğunda cesedi bulunan 17 yaşındaki Yasemin Cemre İçlikan'ın ölümüne ilişkin haberlere erişim engeli aldırdı (Gerçek Gündem)

İyi Parti milletvekiline atfedilen sözlerle ilgili tweet’e erişim engeli

Daha önce söylemediği sözleri atfederek birçok sanatçı ve siyasetçiyi hedef gösteren "Muhalif Gençlik" isimli Twitter hesabının İyi Parti Gaziantep Milletvekili Mustafa Gürban'ın söylediğini iddia ettiği sözlerin yer aldığı tweet'i, Gürban'ın talebi üzerine erişime engellendi.

Karar, 29 Ağustos’ta İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Gürban, ilgili tweet’ten bir gün sonra bir açıklama yapmış ve böyle bir ifade kullanmadığını belirtmişti.

Tarım Kredi Kooperatifleri Eski Genel Müdürü Fahrettin Poyraz hakkındaki erişim engeli haberi de erişime engellendi

Tarım Kredi Kooperatifleri Eski Genel Müdürü Fahrettin Poyraz hakkındaki "Fahrettin Poyraz 1 milyar liralık zeytinyağı fabrikasını nasıl aldı?" başlık ve konulu haberlerin erişime engellendiğini duyuran haber de Poyraz'ın talebi üzerine erişime engellendi. Karar 24 Ağustos'ta Bilecik Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

VOA Türkçe’ye erişim engellendi

VOA Türkçe’nin internet sitesi voaturkce.com, gerekli lisans alımını gerçekleştirmediği gerekçesiyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) talebi üzerine erişime engellendi. Karar, 28 Ağustos’ta Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.