Sansür Gündemi (21 – 27 Ağustos)

Sansür Gündemi (21 – 27 Ağustos)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Hakim, istismar failinin erişim engeli talebini kabul etti: 'Basın özgürlüğü bu değil'

14 yaşındaki erkek çocuğunu istismar etmekle yargılanan ve “çocuğun da suça katkı sunduğu, “baskı görmediği” gerekçesiyle 15 ay hapis cezasına çarptırılan sanık, konuyla ilgili haberlere erişimi engelletti. Engel kararını veren hakimlik, haberler nedeniyle sanığın onur ve şerefinin rencide edildiğini ve bu sebeple haberin basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini belirtti.

VOA Türkçe’ye erişim engeli ültimatomu

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), VOA Türkçe’nin üç gün içinde isteğe bağlı yayın hizmeti lisansı başvurusunda bulunmaması ve üç aylık yayın lisans bedelini ödememesi halinde erişim engellemesi talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine başvuracağını açıkladı.

Akbelen’deki direnişle ilgili haberlere erişim engeli

Limak, IC-İçtaş iştiraki YK Enerji’nin termik santrali için ağaçların kesildiği Akbelen’de yaşananlar hakkında İlay Kadiroğlu (@itperest) tarafından atılan dört tweet, Jandarma Genel Komutanlığının talebi üzerine Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 23 Ağustos tarihli kararıyla erişime engellendi.

Durakta öpüşen çifti hedef alan kadın, haberlere erişimi engelletti

Sabiha Gökçen Havalimanında öpüştüklerini iddia ettiği çift için “Bir döndüm ki öpüşüyorlar, nevrim döndü, adi. Allah cezanı versin" ifadelerini kullanan kişi, ilgili görüntüler için erişim engeli kararı aldırdı. Karar, Bursa 6. Sulh Ceza Hakimliğince verildi 

Sahte imzayla arazi devri konulu habere erişim engeli

4 Ağustos'ta Afyon Gazetesi'nde yayımlanan ve Afyon-Ankara yolu üzerinde bulunan 73 bin metrekarelik arazinin sahte imzalar kullanılarak Afyonkarahisar Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Kadir Sayın’a devredildiği iddiasıyla ilgili haber, Afyonkarahisar 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellendi. 15 Ağustos tarihli karar, Sayın'ın talebi üzerine verildi.

SOCAR ile ilgili haberlere erişim engeli

Azerbaycan devletine ait petrol ve doğalgaz şirketi SOCAR'ın Türkiye'deki faaliyetlerine ilişkin iddialarla ilgili haber ve köşe yazıları, içeriklerde adı SOCAR Türkiye 1. Başkanı olarak geçen Samir Karimov’un (Kerimli) talebi üzerine erişime engellendi. Konuyla ilgili olarak Azerbaycan ve Ermenistan basınında yer alan üç içerik de için de karar kapsamında erişim engeli emri verildi.

Karar, 24 Ağustos İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

KVKK açıkladı: On binlerce Beşiktaş taraftarının kişisel verileri çalındı

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), yaklaşık 30 bin Beşiktaş taraftarının kişisel verilerinin çalındığını açıkladı.