Sansür Gündemi (26 Ekim - 1 Kasım)

Sansür Gündemi (26 Ekim - 1 Kasım)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sendika.Org web sitesi beş yıl aradan sonra nihayet erişime açıldı!

Geçtiğimiz hafta, erişim engellerinin yanı sıra bir engelin kaldırılmasına da tanıklık ettik. Sonuncusu 30 Eylül’de olmak üzere, tam 63 kere erişime engellenen Sendika.Org web sitesi, Anayasa Mahkemesi’nin 11 Mart’ta ilk erişim engelini, 15 Eylül’de ise tüm engelleme kararlarını değerlendirerek ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vermesinin ardından 28 Ekim günü erişime açıldı.

Jinnews, Yeni Demokrasi gazetesi ve ETHA’ya altı gün içinde ikinci erişim engeli

Van 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 28 Ekim tarihli 2020/3488 sayılı kararıyla, kadın haber ajansı Jinnews, Yeni Demokrasi gazetesi ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) web sitelerine bir kere daha erişim engeli getirildi. Üç haber sitesi de 22 Ekim günü, aynı hakimliğin 2020/3441 sayılı kararıyla erişime engellenmişti.

Hem ödüllü habere, hem de ödül haberine erişim engeli

İş insanı Ahmet Taçyıldız hakkındaki ‘FETÖ’ evraklarının eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir tarafından Boğaz manzaralı köşk karşılığında yok edildiğinin anlatıldığı Seyhan Avşar imzalı haber, Taçyıldız’ın avukatının talebiyle Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 27 Ekim tarihli kararıyla erişime engellendi. Avşar, 13 Şubat 2020 tarihli haberle Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nde Yazılı Haber Ödülü’ne layık görülmüştü. Haberin ödül almasına ilişkin Evrensel gazetesinde yayınlanan haber de aynı kararla erişime engellendi.

Kaymakamın karıştığı ölümlü kazanın araştırılmaması hakkındaki haberlere erişim engeli

Çemişgezek Kaymakamı Mehmet Güder, 25 Ekim günü Elazığ’da bir yurttaşa otomobiliyle çarptı. Ağır yaralanan Elazığ Belediyesi çalışanı Murat Atlı, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Güder’in olayın haber yapılmaması için birtakım girişimlerde bulunduğunun ve ifadesinin bile alınmadığının anlatıldığı Cumhuriyet, BirGün, ArtıGerçek.Net, Sol haber, İleri haber ve dokuz8’de çıkan haberler, Çemişgezek Sulh Ceza Hakimliği’nin 29 Ekim tarihli kararıyla erişime engellendi.

Charlie Hebdo dergisinin resmi Twitter hesabı erişime engellendi

2015 yılından beri resmi web sitesi erişime kapalı olan Charlie Hebdo dergisinin Twitter hesabı Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 28 Ekim tarihli 2020/7094 sayılı kararıyla erişime engellendi.