Sansür Gündemi (2-8 Kasım)

Sansür Gündemi (2-8 Kasım)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok haber ve içeriğe Sulh Ceza Hakimliklerince erişim engeli getirildi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sosyal ağlara 10’ar milyon TL idari para cezası

30 Temmuz günü Mecliste kabul edilen düzenlemeyle 5651 sayılı ‘internet kanunu’nda yapılan değişiklik uyarınca, ‘sosyal ağ sağlayıcı’ların Türkiye’de bir temsilci atamaları için tanınan yasal süre 2 Kasım Pazartesi günü sona erdi. Konuya ilişkin herhangi bir bildirimde bulunmayan Facebook, Twitter, Periscope, Youtube ve TikTok’un da aralarında bulunduğu sosyal ağ sağlayıcılara 10’ar milyon TL idari para cezası kesildi. Düzenlemede, bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün sonra yükümlülük hâlen yerine getirilmemişse, 30 milyon TL daha ceza kesilmesi öngörülüyor.

Eski Bank Asya yöneticisinin Diyanet’te müdür yapılmasına ilişkin haberlere engel

Bank Asya’da yönetici olan Oğuz Köktaş’ın 2017 yılından beri Diyanet Vakfı Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi Müdürü olarak çalıştığını anlatan Cumhuriyet, BirGün ve Gerçek Gündem haberleri, ‘kişilik haklarının ihlal edildiği’ gerekçesiyle Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Kasım tarihli 2020/8246 sayılı kararıyla erişime engellendi.

Milli Gazete’nin haberlerine erişim engeli geldiğini duyuran haberler de erişime engellendi

Milli Gazete’de çıkan Tarım Kredi Kooperatifleriyle ilgili 19 haber, Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendikten sonra, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuyu 28 Temmuz günü gerçekleştirdiği grup toplantısında taşımıştı. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını aktaran ve erişim engellemelerine dikkat çeken iki Milli Gazete haberine de erişim engeli getirildi.