Sansür Gündemi (23 – 29 Ekim)

Sansür Gündemi (23 – 29 Ekim)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Free Web Turkey '2022 İnternet Sansürü Raporu' yayımlandı

Free Web Turkey 2022 İnternet Sansürü Raporu yayımlandı. Rapora göre 2022 yılında en az 40 bin 536 URL’e erişim engeli getirildi. Sayı itibarıyla en çok Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi hakkındaki haberler engellenirken onu AKP’ye yakın kişi ve organizasyonlar hakkındaki haberler izledi.

Koyunlardan rahatsız olan kaymakam, çobana para cezası kestirdi

Erzurum Karayazı İlçe Kaymakamı ve belediye kayyımı Muammer Sarıdoğan'ın, yönettiği koyun sürüsünün konvoyunun önüne çıkması sebebiyle çoban Reis Karataş'a para cezası kestirdiği hakkındaki haberlere erişim engeli getirildi.

MLSA ve Free Web Turkey, Türkiye’deki internet sansürüne karşı Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne bildirimde bulundu

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve Free Web Turkey, Türkiye’deki internet sansürüne karşı Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne bildirimde bulundu.

Hilal Kaplan, adının geçtiği haberleri sansürletti

TRT Yönetim Kurulu Üyesi Hilal Kaplan'ın 14 Nisan-15 Haziran tarihleri arasında hakkındaki 396 haber için erişim engeli kararı aldırdığını aktaran Free Web Turkey haberi, Kaplan'ın talebi üzerine İstanbul And. 10. Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Ekim tarihli kararıyla erişime engellendi.

Kararla, ilgili Free Web Turkey haberi kaynak gösterilerek yapılan haberler ile Kaplan'ın Milat Gazetesi yazarı Tevfik Emre Sarı'yla evlendiği, 33 kişiye dava açtığı ve çocuk yaşta evliliği savunduğu iddialarıyla ilgili haberler için de erişim engeli emri verildi.

Haber, TikTok ve Youtube videoları, sözlük entry'leri ve Instagram gönderileri de dahil olmak üzere toplam 251 URL'in engellendiği karar kapsamında Kaplan'ın eşinden boşanıp yeni bir evlilik yapmasıyla ilgili haberlere yayın yasağı getirildiğini aktaran haberler de engellendi.

CHP'nin erişim engeli kararlarının araştırılması önerisi AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi

CHP’nin internet ortamındaki yayınlara getirilen erişim engeli ve içerikten çıkarma kararlarıyla ilgili araştırma önergesinin öne çekilerek bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesine ilişkin grup önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

BTK, kullanıcıları fişlemeye devam ediyor: WhatsApp yazışmaları, ziyaret edilen internet siteleri, kullanılan uygulamalar…

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) 2020’de Anayasa’ya aykırı olarak internet trafiği fişlemesi yaptığı ortaya çıkmıştı. Bu yazı üzerine bir şirketin başvurusunu değerlendiren Ankara 3. İdare Mahkemesi “fişleme kararını hukuka aykırı olduğu” gerekçesiyle yazıyı iptal etti. Ancak BTK, karara rağmen fişleme yapmaya devam ediyor.

Lintktree’nin erişim engeli kaldırıldı

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 13 Ekim'de Linktree’ye uygulanan erişim engeli kaldırıldı. Konuyla ilgili olarak kullanıcılarına bir mail atan Linktree, “Türkiye'de Linktree'ye erişimin yeniden sağlandığını size bildirmekten mutluluk duyuyoruz." dedi.

Bakan yardımcısı şaşırdı: Yayımdan kaldırılması için kendi yazdığı makaleyi yalanladı

Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Kovid-19’un bir ay boyunca kamuoyundan saklandığını ortaya çıkaran makalesinin Google Akademik'ten kaldırılması için Google’a başvurdu. Birinci, başvurusunda “ismim makaleye benden izinsiz konulmuş” diyerek yazarlarından biri olduğu makaleyi yalanladı.

AYM, Reklam Kurulu'nun erişim engeli kararı vermesine ilişkin maddeyi iptal etti

Anayasa Mahkemesi (AYM), ticari reklamlardaki aykırılık nedeniyle internet sitelerine veya söz konusu içeriğe Reklam Kurulu'nca erişimin engellenmesi kararı alınabileceğine yönelik maddeyi iptal etti.