Dünya Sansür Gündemi (16 – 22 Ekim)

Dünya Sansür Gündemi (16 – 22 Ekim)

AB'den Twitter, Meta ve TikTok'a Hamas soruşturması: Erişim engeli uygulanabilir

Avrupa Birliği (AB), Hamas’ın İsrail’e saldırısının ardından dezenformasyon ile yasa dışı ve zararlı içeriklerin yayıldığını söyleyerek AB kurallarına uymaları için Meta ve TikTok’a uyarı verdi.

Meta'dan Gazze’deki hastane saldırısı görüntülerine sansür

Meta'nın sahip olduğu sosyal medya platformları Instagram ve Facebook'un, İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısına ilişkin paylaşılan görüntüleri sansürlediği öne sürüldü. Saldırının ardından ortaya çıkan görüntüleri paylaşmak isteyen kullanıcılar, platformun ilgili gönderileri 'cinsel içerik' ve 'çıplaklık' kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle paylaşmayı reddettiğini söyledi ve buna dair ekran görüntüleri yayımladı.

43 hak örgütünden Yemen’deki internet sansürüne karşı ortak açıklama

Yemen’deki yerel hak örgütleri ile uluslararası insan hakları örgütleri, Yemen'de devam eden internet sansürü kınadıkları ortak bir açıklama yayımladı.

Açıklamada dijital özgürlük, bilgiye erişim hakkı ve protesto hakkının bu endişe verici ihlaline son vermek için acil eylem çağrısında bulunuldu. 43 hak örgütünün imzaladığı açıklamada “Yemen'deki yetkililere, ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma hakkının, Yemen'in onayladığı Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi'nin (ICCPR) 19 ve 21. maddeleri kapsamında güvence altına alındığını hatırlatırız.” ifadeleri kullanıldı.

Biden yönetiminin sosyal medya paylaşımlarını kaldırtma yasağı kaldırıldı

20 Ekim Cuma günü ABD Yüksek Mahkemesi, Başkan Joe Biden yönetiminin sosyal medya şirketlerini seçimler ve Kovid-19 da dahil olmak üzere çeşitli konularda “yanlış bilgi” olarak kabul edilen içerikleri kaldırmaya zorlama yetkisine alt mahkemeler tarafından getirilen kısıtlamaları kaldırdı.

Facebook bağlantısı paylaştığı için tutuklandı

Yekaterinburglu insan hakları savunucusu Alexei Sokolov, Rusya’da “aşırılıkçı bir örgüt” olarak kabul edilen Meta’ya bağlı Facebook’a yönlendiren bir bağlantı paylaştığı için tutuklandı. 

"Uralların İnsan Hakları Savunucuları" grubunun web sitesine Facebook’a yönlendiren bir buton ekleyen Sokolov, “aşırılıkçı örgütlerin sembollerini sergilemek”le suçlandı ve Leninsky Mahkemesi hakimi Yulia Lobanova’nın kararıyla beş gün boyunca tutuklu kaldı.