Sansür Gündemi (30 Ekim – 5 Kasım)

Sansür Gündemi (30 Ekim – 5 Kasım)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Free Web Turkey '2022 İnternet Sansürü Raporu' yayımlandı

Free Web Turkey 2022 İnternet Sansürü Raporu yayımlandı. Rapora göre 2022 yılında en az 40 bin 536 URL’e erişim engeli getirildi. Sayı itibarıyla en çok Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi hakkındaki haberler engellenirken onu AKP’ye yakın kişi ve organizasyonlar hakkındaki haberler izledi.

Burak Yılmaz, 'Kişisel verilerim ihlal edildi' diyip telif hakkı ihlali bildirimi yaptı: Microsoft, T24'e erişimi kesti

Beşiktaş'ın geçici teknik direktörü Burak Yılmaz, "Burak Yılmaz, 'hamile eşini darp ettiği' iddiasına cevap verdi" başlıklı haberle kişisel verilerinin ihlal edildiğini söyleyerek T24'ü şikayet etti. Yılmaz'ın şikayeti sonrası T24'ün sanal sunucu hizmeti aldığı Microsoft, T24'ün tüm haberlerine erişimi kesti. Free Web Turkey'e konuşan T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın, "14 yıldır biriken tüm içeriklerimize erişim durduruldu" dedi.

Microsoft, T24'e erişimin kesilmesi hakkında kurum içi soruşturma başlattı

Microsoft, Beşiktaş'ın teknik sorumlusu Burak Yılmaz'ın şikayeti üzerine T24'e erişimin kesilmesiyle ilgili kurum içi soruşturma başlattı.

Adliyede rüşvet çarkı iddialarıyla ilgili haberler bir kez daha erişime engellendi

İddialarla ilgili başsavcılığın soruşturma başlattığı, İstanbul Barosunun konuyla ilgili erişim engeli kararlarına itiraz ettiği ve Kılıçdaroğlu’nun konuyla ilgili açıklama yaptığı haberlerinin engellediğiyle ilgili 162 haber daha İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 1 Kasım tarihli kararıyla erişime engellendi.

Tolga Şardan'ın tutuklanmasına gerekçe gösterilen yazıya erişim engeli

Gazeteci Tolga Şardan'ın, hakkında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanmasına gerekçe gösterilen "MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu 'yargı raporu'nda neler var?" haberi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebiyle İstanbul 1. Sulh Ceza Hk. tarafından erişime engellendi.

Ezidi bir kız çocuğunun IŞİD’li aileye teslim edildiğiyle ilgili haberlere erişim engellendi

Ezidi bir kız çocuğunun kaçırılarak kaçak yolla Türkiye’ye getirildiği ve onu getiren IŞİD’li hakkında dava açıldığıyla ilgili Hale Gönültaş imzalı haber ile Yeni Yaşam Gazetesi haberi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının talebi üzerine erişime engellendi.

"Satılık" notuyla 17 yaşındaki kızının fotoğrafını paylaşan babayla ilgili haberlere erişim engeli

Bir babanın, evlendirdiği 17 yaşındaki kızının fotoğrafını "satılık" mesajıyla sosyal medyada paylaşmasıyla ilgili haberler, Balıkesir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün talebi üzerine Balıkesir 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 2 Kasım tarihli kararıyla erişime engellendi.

Balıkesir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, ilgili haberler için erişim engeli başvurusunu ilk olarak 31 Ekim'de Balıkesir 2. SCH'ye yaptı ancak ilgili hakimlik bu talebi reddetti. Bunun üzerine bu karara Balıkesir 1. SCH'de itiraz edildi ve karar buradan çıkartıldı.

Benzer bir yol, Hale Gönültaş tarafından ortaya çıkarılan ve Ezidi bir kız çocuğunun kaçırılarak kaçak yolla Türkiye’ye getirildiği ile onu getiren IŞİD’li hakkında dava açıldığıyla ilgili haberler için de izlenmişti.