Sansür Gündemi (22 – 28 Ocak)

Sansür Gündemi (22 – 28 Ocak)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Rektör, kendisi için villa yaptırdığı iddiasıyla ilgili haber için erişim engeli kararı aldırdı

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun’un, üniversite yerleşkesi içinde kendisi için 7,2 milyon TL’ye villa inşa ettirdiğiyle ilgili haber, rektörlüğün talebi üzerine erişime engellendi. BirGün gazetesinden İsmail Arı imzalı haberin erişim engeli kararı, 19 Ocak’ta Osmaniye 2. Sulh Ceza Hakimliğin tarafından verildi.

Eski Tarım ve Kredi Kooperatifi Genel Müdürü hakkındaki haberlere erişim engeli

Bir dönem Tarım ve Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğü de yapan Eski AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz'ın 11 yerden 180 bin tl maaş aldığı iddiasıyla ilgili haberler, Poyraz'ın talebi üzerine Bilecik Sulh Ceza Hakimliğinin 23 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

CHP, Free Web Turkey haberine de atıf yapıp erişim engeli önerisi verdi, AKP ve MHP reddetti

Haberler hakkında verilen erişim engeli kararlarının araştırılmasına ilişkin araştırma önergesi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, konuşmasında Free Web Turkey'nin erişim engeli konusundaki bir habere de atıf yaptı.

Bir kripto para borsasıyla ilgili haberler erişime engellendi

Bir kripto para borsasının sahibi ile borsanın eski danışmanının dolandırıcılık iddiasıyla tutuklandığıyla ilgili haberlerin engellendiğiyle ilgili haberlerin engellendiğiyle ilgili Free Web Turkey paylaşımı, Keban Sulh Ceza Hakimliğinin 19 Ocak kararıyla erişime engellendi.

26 milyar veri ile tarihin en büyük veri sızıntısı yaşandı: Türkiye'deki hükümet kuruluşlarından veriler de var

Güvenlik araştırmacıları, 26 milyarı aşkın kişisel verinin hacker'lar tarafından sızdırıldığını açıkladı. Araştırmacılar bunu "Tüm ihlallerin en büyüğü" olarak adlandırırdı. Çalınan veriler arasında Türkiye'deki hükümet kuruluşlarından ele geçirilenlerin de olduğu belirtildi.

AKP’li milletvekilinin kumarhanede çekilmiş fotoğrafıyla ilgili haberler erişime engellendi

AKP Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün’ün kumarhanede çekilmiş bir fotoğrafıyla ilgili haberler, Akgün'ün talebi üzerine Tekirdağ 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 26 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

AİHM, Yurtiçi Kargo mağdurlarının ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine karar verdi

AİHM, Yurtiçi Kargo çalışanlarının, yaşadıkları mağduriyeti anlatmak üzere açtıkları yurticikargomagdurlari.com’un erişime engellenmesini “ifade özgürlüğü hakkının ihlali” olarak değerlendirdi.

Xwebun Gazetesi’ne erişim engeli

Kürtçe yayım yapan Xwebûn Gazetesi’nin internet sitesi xwebun1.org,  Erzurum 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 25 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.