26 milyar veri ile tarihin en büyük veri sızıntısı yaşandı: Türkiye'deki hükümet kuruluşlarından veriler de var

26 milyar veri ile tarihin en büyük veri sızıntısı yaşandı: Türkiye'deki hükümet kuruluşlarından veriler de var

Güvenlik araştırmacıları, 26 milyarı aşkın kişisel verinin hacker'lar tarafından sızdırıldığını açıkladı. Araştırmacılar bunu "Tüm ihlallerin en büyüğü" olarak adlandırırdı. Çalınan veriler arasında Türkiye'deki hükümet kuruluşlarından ele geçirilenlerin de olduğu belirtildi.

Siber güvenlik araştırmacılara göre aralarında Twitter, LinkedIn, Canva, Telegram, Wattpad ve Adobe'un da yer aldığı birçok platformdaki 26 milyar hesaptan kişisle veriler çalındı.

Araştırmacılarım 26 milyar veri kaydı içeren bir veri tabanı keşfetmesiyle ortaya çıkan olayda, veri tabanının 3 bin 800 klasörden oluştuğu kaydedildi.

DailyMail'de yer alan habere göre toplam boyutu 12 terabayttan fazla olan bu klasörlerin her birinin kişisel veri sızıntısından kayıtlar içeriyor.

Söz konusu keşifte yer alan veri setinin tek bir veri ihlalinden değil, birden fazla ihlalin bir derlemesinden oluştuğu değerlendiriliyor.

Twitter, Linkedin, Adobe, Canva, Dropbox, Deezer, Tencent ve Weibo, verilerin çalındığı yüzlerce platformdan biri.

En büyük veri, 1,5 milyar kayıtla popüler Çin mesajlaşma uygulaması Tencent'ten ele geçirildi. Onu 504 milyon veriyle yine Çin sosyal medya platformu Weibo takip etti.

Hangi platformdan ne kadar kişisel veri çalındığını gösteren liste şu şekilde:

'Türkiye hükümet kuruşlarından çalınan veriler de var'

DailyMail'de yer alan habere göre araştırmacılar, tespit edilen sızıntılar arasında hükümet kuruluşlarından gelen kayıtların da olduğunu, bunlar arasında ABD, Brezilya, Almanya, Filipinler ve Türkiye'nin de yer aldığını bildirdi.

Şimdiye kadar hiçbir grup, bu veri sızıntısını üstlenmedi.

Verilerinizin çalınıp çalınmadığını kontrol edin

 Verilerinizin veri ihlallerinden etkilenip etkilenmediğini görmek için Cybernews'in veri sızıntısı denetleyicisini kullanabilirsiniz.

Cybernews, bu son ihlalde sızdırılan verileri kontrol edebilmesini sağlamak için şu anda aracı güncellemeye çalıştığını söylüyor.