Sansür Gündemi (17 – 30 Haziran)

Sansür Gündemi (17 – 30 Haziran)

Bir hakim hakkındaki iddialar erişime engellendi

Bir hakim hakkındaki rüşvet aldığı, uyuşturucu partilerine katıldığı ve tehditle iş yaptırmaya çalıştığı iddialarıyla ilgili haber ve paylaşımlara, söz konusu hakimin talebi üzerine Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 19 Haziran tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

Yeni vergi düzenlemeleriyle ilgili haberlere erişim engeli

CHP İstanbul Milletvekili Namik Tan ile DP İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt'un yurt dışı çıkış harcına zam yapılması ve ÖTV düzenlemesiyle ilgili tweetleri, Yıldırım Demirören ve Demirören Holding'in talebi üzerine Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellendi.

24 Haziran tarihli erişim engelini talep edenler arasında MES Televizyon ve Radyo Yayıncılık A.Ş. (CNN Türk), Meltem Demirören ve Demirören Medya TV Grup Başkanı Murat Yancı da yer aldı.

Nevşin Mengü’nün program kaydı erişime engellendi

Gazeteci Nevşin Mengü'nün 13 Haziran'da YouTube üzerinden yaptığı "Bahçeli Kılıcı Çekti. Erken Seçim mi Geliyor? CHP Ne Yapacak?" başlıklı canlı yayınının kaydı, Yıldırım Demirören 'in talebi üzerine Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Haziran tarihli kararıyla erişime engellendi.

Bedri Gencer hakkındaki haberlere erişim engeli

İstanbul Sözleşmesini feshettiği için Cumhurbaşkanına teşekkür eden Prof. Dr. Bedri Gencer, adının geçtiği 2 bin 111 haber için erişim engeli kararı aldırdı.

Hakimle yurttaş arasındaki park yeri kavgası haberlerine engel

Bakırköy'de bir hakimle sivil bir yurttaş arasında yaşanan park yeri kavgasında hakime yumruk atan şüphelinin tutuklandığı hakkındaki haberler, ilgili hakimin talebi üzerine Çorlu 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 11 Haziran tarihli kararıyla erişime engellendi.

Bir radyo uygulamasına erişim engeli

Ücretsiz radyo dinleme uygulaması Radyo FM'in Google Play'deki indirme sayfası, radyonun internet üzerinden yayın yapmak için gerekli lisansa sahip olmadığı gerekçesiyle RTÜK'ün talebiyle erişime engellendi. 12 Haziran tarihli karar, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğince verildi.

Şike soruşturmasıyla ilgili haberlere erişim engellendi

2011'de yürütülen ve yargılanan tüm sanıkların beraat etmesiyle sonuçlanan futbolda şike soruşturması kapsamında "şike fetvası" verdiği iddia edilen dönemin imamı Ahmet Kangı'yla ilgili haberler, İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Mayıs tarihli kararıyla erişime engellendi.