Sansür Gündemi (10 – 16 Haziran)

Sansür Gündemi (10 – 16 Haziran)

"Yargı çevresinde erişim engeli kararlarının nasıl alındığı biliniyor"

BirGün Gazetesi'nden gazeteci İsmail Arı, “Suya Yazı” isimli yazı dizimiz kapsamında sansürlenen haberlerini ve bu atmosferde gazetecilik yapmayı anlattı.

"Hakimler haberleri incelemiyor: Her beş dakikada bir erişim engeli kararı veren hakimler var"

Gazeteci Mehmet Baran Kılıç, #SuyaYazı isimli yazı dizimiz kapsamında kaleme aldı.

AYM, çete kurduğu iddia edilen Yargıtay üyesi hakkındaki haberlerin engellenmesinin hak ihlali olduğuna karar verdi

AYM, bir yargıtay üyesinin bir iş kadınının hissesini zorla elinden aldığı iddialarıyla ilgili haberlere erişim engeli getirilmesinin hak ihlali olduğuna karar verdi.

Espressolab’ın eleştirildiği tweet’e erişim engeli

Distastemoment isimli kullanıcının Espressolab hakkındaki tweet'ine Espressolab'in talebi üzerine İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Haziran tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

İstismar iddialı haber erişime engellendi

Şırnak’ta Ahmet A.’nın, iş yerine gelen 11 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davada beraat etmesiyle ilgili haberler, İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Haziran tarihli kararıyla erişime engellendi.

İstanbul’daki çocuk istismarı haberine erişim engeli getirildi

İstanbul Sultanbeyli'de 15 erkeğin, ağabeyi cinayet suçundan cezaevinde olan 13 yaşındaki kız çocuğunu istismar ettiğiyle ilgili haberlere, İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 11 Haziran tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

Ürünlerinde domuz eti tespit edilen firmayla ilgili haberlere erişim engeli

Daha sonra ismini BİFET olarak değiştiren Gurme isimli et firmasının ürünlerinin içeriğinde domuz eti tespit edilmesiyle ilgili haberler, BİFET'in talebi üzerine erişime engellendi.