Dünya Sansür Gündemi (17 – 30 Haziran)

Dünya Sansür Gündemi (17 – 30 Haziran)

Meta’dan soL Haber’e sansür

Meta tarafından önce “IŞİD”, sonra da “Alaattin Çakıcı” propagandası yapmakla suçlandıklarını duyuran soL Haber Platformu, Facebook’taki haber paylaşımlarının Meta tarafından engellendiğini duyurdu.

OpenAI, yapay zeka geliştirme araçlarına Çin’de erişim engeli getirebilir

Çin hükümetine bağlı Securities Times isimli medya şirketinin bildirdiğine göre yapay zeka devi OpenAI, yapay zeka geliştirmeye yönelik araçlarına Çin'in de aralarında bulunduğu birkaç ülkede erişim engeli getirmeyi planlıyor.

ABD’de Yüksek Mahkeme, sosyal medya sansürü iddialarına ilişkin davayı reddetti

ABD’de Yüksek Mahkeme, federal hükümetin sosyal medya şirketleriyle içerik denetimi konusunda iletişim kurma yeteneğini kısıtlamayı amaçlayan bir davayı reddetti.

Altıya karşı üç oyla alınan karar, federal hükümetin Kovid-19 aşıları ve seçimlere müdahale gibi konularda "yanlış bilgilendirme" olarak gördüğü Google, Meta ve Twitter gibi internet devleriyle iletişimini kısıtlayacak bir alt mahkeme kararını bozdu.

Mahkeme, Cumhuriyetçi kanadın liderliğindeki iki eyalet ve sosyal medya kullanıcılarının, hükümet baskısının ifade özgürlüğü haklarını bastırdığını kanıtlayamadıklarını ileri sürdü.

"İrlanda, tüm interneti sansürleyebilir"

İrlanda Parlamentosu, ülkede tartışmalara neden olan bir "nefret söylemi" yasa tasarısını görüşürken tartışmalara ABD’li ünlü yazar Michael Shellenberger dekatıldı. 

"Twitter Dosyaları" adlı araştırma çalışmasıyla tanınan Shellenberger, İrlanda Parlamentosu'nda ve İrlanda İfade Özgürlüğü Zirvesi'nde tasarıyı sert bir dille eleştirerek "tüm interneti sansürleyebileceğini" öne sürdü.