Sansür Gündemi (13 – 19 Mayıs)

Sansür Gündemi (13 – 19 Mayıs)

Türk ve Katarlı şirkete ABD'de 168 milyon dolarlık dava açıldığıyla ilgili haberlerin erişime engellendiğiyle ilgili Free Web Turkey paylaşımlarına erişim engeli

Ukrayna ordusuna sattığı üniformalar kusurlu olduğu gerekçesiyle İstanbul'daki bir şirket hakkında ABD'de tazminat davası açıldığı iddiasıyla ilgili haberlerin erişime engellendiği hakkındaki Free Web Turkey paylaşımları, İstanbul 9. SCH'nin 14 Mayıs kararıyla erişime engellendi.

İlgili şirketin talebi üzerine verilen karar kapsamında iddiayla ilgili olarak Nokta Bursa Gazetesi ve iş dünyası hakkında haberler yapan Beyaz Yakarış'taki haberlerle İş'te Gündem'in Instagram hesabından yapılan bir gönderi için de erişim engeli emri verildi.

Dr. Muzaffer Kuşhan’ın kliniğindeki ölümle ilgili haberler erişime engellendi

Dila Kurt'un 2008'de Dr. Muzaffer Kuşhan’ın Polonezköy’deki zayıflama kliniğinde kalp krizi sonucu öldüğü, ardından Kuşhan'ın hapis cezasına çarptırıldığı ve üç ay sonra OHAL döneminde KHK ile cezaevinden çıktığıyla ilgili haberlere Kuşhan'ın talebiyle erişim engeli getirildi.

Kararla haber ve sosyal medya paylaşımlarından oluşan toplam 101 içerik için erişim engeli emri verildi. 

14 Mayıs tarihli karar, İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

SGDF’ye erişim engeli

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'nun Twitter hesabı @sgdfiletisim_ 'e mahkeme kararıyla Türkiye'den erişim engeli getirildi.