Dünya Sansür Gündemi (13 – 19 Mayıs)

Dünya Sansür Gündemi (13 – 19 Mayıs)

RSF'den 'etki ajanı yasası' bildirisi: Bağımsız gazeteciliğe tehdit

Paris merkezli, basın özgürlüğünü savunan uluslararası sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), 9. Yargı Paketi'ndeki tartışmalı 'etki ajanlığı’ maddesine ilişkin bir bildiri yayımladı. 

RSF, yasanın bağımsız gazeteciliği ve ifade özgürlüğünü tehdit ettiğini söyledi.

Meta Gözetim Kurulu: Facebook ve Instagram, “şehid” kelimesine uyguladığı sansürü kaldırmalı

Meta'nın sosyal medya platformları için içerik denetleme kararlarından sorumlu organı Gözetim Kurulu, sosyal medya platformlarında Arapça "şehit" anlamına gelen "shaheed" kelimesinin yasaklandığını ve bunun ifade özgürlüğünü ihlal eden bir sansür olduğunu belirtti. (Al Jazeera)

Kurul, Meta'nın mevcut yaklaşımının ifade özgürlüğünü orantısız bir şekilde kısıtladığını, gereksiz olduğunu ve şirketin bu genel yasağı kaldırması gerektiğini söyledi. Kurul, ayrıca atfedilen önem nedeniyle şehit kelimesini sansürlemenin doğru olmayacağını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Rus medyasına yönelik yaptırımlar siyasi sansürün devamı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı açıklamada, Rusya’nın AB’nin Rus medyasının ‘yayın faaliyetlerine’ getirdiği yasağı, siyasi sansür uygulamasının bir devamı olarak gördüğünü söyledi. 

Uygulamanın, bilgi alanının Batılı anlatılara alternatif her türlü bakış açısından tamamen temizlenmesi anlamına geldiğini söyleyen Zaharova, “AB’nin bu adımını, siyasi sansür uygulamasının bir devamı, bilgi alanının Batılı anlatılara alternatif her türlü bakış açısından tamamen temizlenmesi olarak görüyoruz” dedi.

Fransa, Yeni Kaledonya’da TikTok’u yasakladı

Fransa, 1853’ten beri sömürdüğü Yeni Kaledonya'da dört kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı şiddet olayları sonrası ülkede olağanüstü hal ilan etti.

Fransız yetkililer bölgedeki "isyanla mücadele etmek" amacıyla TikTok’un yasaklandığı bildirildi. Tartışmalı kararla ilgli Avrupa Birliği, "Fransa,yerel kararlar alabilir" açıklaması yaptı.

Kanada'da TikTok'un kullanılmaması çağrısı yapıldı

Kanada Güvenlik İstihbaratı (CSIS) Başkanı David Vigneault, CBC News'e verdiği demeçte TikTok hakkında uyarılarda bulundu. 

David Vigneault, TikTok'un Çin hükümeti için bilgi kanalı olduğu gerekçesiyle kullanılmaması gerektiğini vurgulayarak "Direktör olarak cevabım, Çin hükümetinin dünyanın dört bir yanındaki herhangi birinden kişisel bilgi elde edebilmek için çok açık bir stratejisi olduğudur." dedi.