Dünya Sansür Gündemi (6 – 12 Mayıs)

Dünya Sansür Gündemi (6 – 12 Mayıs)

'Meta, Filistin'i destekleyen içerikleri sansürlüyor'

Instagram ve Facebook’un ana şirketi Meta’nın "yüksek mahkemesi" olarak bilinen Gözetim Kurulu’na göre, sosyal medya platformlarının ikisi de Filistinli ve Filistin yanlısı kullanıcıların paylaşımlarına sansür uyguluyor.

Kuruluşundan bu yana şirketin yönetiminde yer alan Meta Gözetim Kurulu üyesi Nighat Dad, Hollanda Televizyon’unda (NOS) yayınlanan Nieuwsuur programında yaptığı açıklamada, Meta'nın "Filistin yanlısı paylaşımlara erişimi azaltmak için gönderilerin görünürlük düzeyini düşürdüğünü" söyledi.

Meta'nın bu konuda net bir politikası bulunmadığını ve yeterince şeffaf olmadığını vurgulayan Dad, "Sonuç olarak kullanıcılar nerede durduklarını bilmiyor" dedi.

Steam Vietnam'da yasaklandı

Dünyanın en popüler oyun mağazalarından biri olan Steam, Vietnam'da erişime engellendi. Yasağa dair bir gerekçe açıklanmadı ancak Game Developer 'a göre Steam'in geliştiricisi Valve, yerel yasaları ihlal ederek yerel yönetimden izin almadan ülkede oyun çıkardığı için yasaklandı.

Rekabet Kurulu'ndan META'ya 1,2 milyar lira ceza

Rekabet Kurulu'nun ABD merkezli META şirketine başlattığı iki soruşturma da tamamlandı. Kurul Whatsapp, Facebook ve Instagram gibi uygulamalara de sahip olan şirkete 1 milyar 234 milyon lira ceza verdi.

TikTok ve ByteDance, ABD hükümetine dava açtı

Kısa video paylaşım uygulaması TikTok ve Çin menşeli çatı şirketi ByteDance, uygulamanın ABD'de devredilmesi, aksi halde yasaklanmasının önünü açan ve Başkan Joe Biden tarafından imzalanan yasa nedeniyle ABD hükümetine dava açtı.

İsrail, Twitter’da bir kullanıcıyı engelledi

İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yönetilen İsrail’in resmi Twitter hesabı, herhangi bir ülkeyi hedef göstermeden “soykırım kötüdür” tweet’i atan @SaeedDiCaprio isimli bir kullanıcıyı Twitter’da engelledi.

Avustralya’da mahkeme, Elon Musk’ın “sansür” olarak nitelediği kararı uzatmayı reddetti

Avustralya'da Federal Mahkeme, Sydney'de bir kilisede psikoposa gerçekleşen bıçaklı saldırının görüntülerinin Twitter'da erişime engellemesini sağlayan tedbiri uzatma teklifini reddetti. Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk'ın platform üzerinde videoyu küresel olarak engellemek istememesi üzerine Avustralya Başbakanı Anthony Albanase, Musk'ı "Kibirli bir milyarder" olarak nitelendirmişti.