Dünya Sansür Gündemi (6 – 12 Mart)

Dünya Sansür Gündemi (6 – 12 Mart)

Twitter çalışanları anlattı: ‘Platform artık sizi trollerden koruyamaz’ Gürcistan’da sansür yasası, halkın tepkisi sonrası geri çekildi Danimarka kamu yayıncısı, çalışanlarından TikTok kullanmamalarını istedi Deutsche Welle, sansürü aşmak için Proton VPN ile ortaklığa gitti ‘TikTok, belirli videoları sansürleyebilir'

Twitter çalışanları anlattı: ‘Platform artık sizi trollerden koruyamaz’

Twitter çalışanları, Elon Musk’ın şirketi devralmasından sonra yapılan değişiklikler ve işten çıkarmaların ardından platformun, artık kullanıcıları devlet tarafından örgütlenen dezenformasyonlar ve çocuk cinsel istismarından koruyamayacağını söyledi.

Gürcistan’da sansür yasası, halkın tepkisi sonrası geri çekildi

Gürcistan parlamentosu, yurt dışından destek alan medyayı ve STK‘ları ajan ilan etmenin önünü açacak “Yabancı Etkilerin Şeffaflığı” yasa tasarısını, halkın sokağa dökülmesinin ardından geri çekme kararı aldı.

Danimarka kamu yayıncısı, çalışanlarından TikTok kullanmamalarını istedi

Danimarka'da ulusal yayıncı DR, güvenlik endişeleri nedeniyle çalışanlarından TikTok uygulamasını iş telefonlarında kullanmamalarını istedi. Gazeteciler, bir araştırma için uygulamaya ihtiyaç duymaları halinde “TikTok telefonları” adı verilen özel cihazları isteyebilecek Bir kamu kuruluşu olan DR, dünya çapında meşhur olan sosyal medya platformu TikTok'u içeriklerinde kullanmayı da reddetti. DR yöneticisi Niels Ammitzbøll, kararın Danimarka Siber Güvenlik merkezinin uyarıları neticesinde alındığını söyledi.

Deutsche Welle, sansürü aşmak için Proton VPN ile ortaklığa gitti

İsviçre merkezli VPN servisi Proton VPN, hükümetler tarafından uygulanan sansürü ortadan kaldırmaya yardımcı olmak amacıyla VPN hizmeti sağlamak konusunda Alman yayıncı Deutsche Welle'yle ortaklık anlaşması yaptıklarını duyurdu. Proton VPN, bunun bir VPN sağlayıcısı ile medya şirketi arasındaki ilk ortaklık olduğunu ve kullanıcıların bazı ülkelerde hükümetler tarafından uygulanan sansürü ve internet blokajlarını aşmasına yardımcı olacağını söyledi. Ortaklık hakkında Proton VPN’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hepimizin, özellikle saldırı altında oldukları yerlerde, insan haklarını savunma sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. DW ve Proton, herkesin, ihtiyaç duyduğu bilgilere erişmesini sağlamaya kendini adamıştır. Sunucular, VPN sunucuları gibi çalıştıkları için DW'nin okuyucularını devlet gözetiminden de korurlar.” DW Dağıtım, Pazarlama ve Teknoloji Genel Müdürü Guido Baumhauer ise "Aktivistlerin, gazetecilerin ve diğerlerinin çevrimiçi gizliliğini korumaya ve onlara açık internete ücretsiz, sınırsız erişim sağlamaya bizim kadar kendini adamış bir şirketle ortaklık yapmaktan dolayı çok mutluyuz" dedi.

‘TikTok, belirli videoları sansürleyebilir'

ABD Siber Kuvvetler Komutanı ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Direktörü Orgeneral Paul Nakasone, 6 Mart Pazartesi günü milletvekillerine bir demeç verdi. Demeçte, ABD ulusal güvenlik yetkililerinin, TikTok'un belirli videoları sansürleyerek kamuoyunu şekillendirmek için geniş küresel erişimini kullanabileceğinden endişe duyduklarını söyledi. Nakasone, “TikTok beni birkaç nedenden dolayı endişelendiriyor. Bunlar biri taşıdığı veri, ikincisi algoritması ve o algoritmayı kimin kontrol ettiği, üçüncüsü ise daha önce de çok kez dile getirdiğim etki operasyonlarıdır. Bu sadece bir şeye etki etmek değil aynı zamanda bildiğiniz üzere bu kadar geniş bir dinleyici kitlesi varken bazı mesajları susturmak anlamına da geliyor” dedi.