Twitter çalışanları anlattı: 'Platform artık sizi trollerden koruyamaz'

Twitter çalışanları anlattı: 'Platform artık sizi trollerden koruyamaz'
Twitter çalışanları, Elon Musk'ın şirketi devralmasından sonra yapılan değişiklikler ve işten çıkarmaların ardından platformun, artık kullanıcıları devlet tarafından örgütlenen dezenformasyonlar ve çocuk cinsel istismarından koruyamayacağını söyledi.

Bu iddialar, yayımlanmamış akademik veriler ve Twitter kullanıcılarının aktardığı deneyimlerlerle de destekleniyor ve Musk'ın yönetimi döneminde, sosyal medya trollerinin cesaretlenmesiyle nefret söyleminin yaygınlaştığına, tacizin yoğunlaştığına, kadın düşmanı ve tacizkar hesapları izleyenlerin sayısında artmış olduğuna işaret ediyor.

BBC'nin Panorama programına konuşan şirket çalışanları ve yakın zamana kadar orada çalışmış kişiler, Twitter kullanıcılarını trolleme ve tacizden koruyucu işlemlerin sürdürülmesinin, Musk'ın sürekli korumalarıyla gezdiği kaotik çalışma ortamında zorlaştığını söyledi.

BBC'den Marianna Spring'e açıklamalarda bulunan Twitter'ın platformun güvenli olmasını sağlayan uyarıcı özellikleri geliştiren içerik tasarım bölümünün eski başkanı, ekibindeki herkesin işten atıldığını daha sonra da kendisinin istifa ettiğini kaydetti.

Nefret paylaşımları artık 'fark edilmiyor'

Spring'in Panorama için yaptığı, araştırma şunları ortaya koydu:

  • Twitter'da çocuk cinsel istismarının arttığı ve polisle yeterince paylaşılmadığı kaygıları var.
  • Halen şirket çalışanı olan bir kişiye göre, -bir zamanlar Twitter'dan günbegün temizlenen- ifade özgürlüğünü kısıtlamayı amaçlayan, hedef gözeten taciz kampanyaları ve dış ülkelerden gelen etki operasyonları şimdi "fark edilmiyor."
  • BBC için hazırlanan özel bir araştırma, internet üzerinden kadın düşmanlığı güden nefret paylaşımlarının, şirketteki yönetim değişikliğinden bu yana arttığını, kadın düşmanı ve tacizci hesapları izleyenlerin sayısında yüzde 69 artış olduğunu gösterdi.
  • Tecavüze uğramış kişiler, şirketin el değiştirmesinden bu yana yasakları kaldırılarak ya da yeni hesaplar açarak daha faal hale gelen hesaplarca hedef alındı.

Nefret içerikli paylaşımlar Musk'tan sonra üç kat arttı

Spring, haberinin devamında şunları söyledi:

"Geçen yılın büyük bir kısmında istikrarlı olarak bütün sosyal medya platformlarında tacizin azaldığını fark etmiştim. Fakat Kasım ayından itibaren Twitter'da tacizin yeniden artmaya başladığını gördüm.

Bu gözlemimde haklı olduğum anlaşılıyor. Sheffield Üniversitesi ile Uluslararası Gazeteciler Merkezi'nden bir ekip, aldığım nefret paylaşımlarının izini sürdü ve beni hedefleyen bu tür paylaşımların Musk'ın şirketi devralmasından sonra, bir önceki yılın aynı dönemine göre üç katına çıktığını tespit etti.

Bütün sosyal medya siteleri üzerinde nefret paylaşımları ve zararlı içeriği kontrol etme konusunda baskı var. Hepsi de bununla baş edecek önlemler aldıklarını söylüyor. Ama önlemler artık Twitter'ın gündeminin başlarında yer almıyor gibi.

Kadın düşmanı hesaplara müsamaha gösteriliyor

Dezenformasyon ve nefret içerikleri üzerinde çalışan İngiltere merkezli Stratejik Diyalog Enstitüsü tarafından yayımlanan yeni bir araştırma da tecavüz mağduru Ellie Wilson'u hedefleyen trollerle ilgili tespitlerimizi doğruluyor.

Bu araştırmaya göre Musk'ın şirketi devralmasından bu yana on binlerce yeni hesap açıldı ve bu hesapkar, hemen tacizkâr ve kadın düşmanı hesapları takip etmeye başladı. Bu hesapların takip edilme oranı Musk öncesine göre yüzde 69 arttı.

Araştırma ayrıca bu tacizkâr ağların şu anda büyümekte olduğunu ve Musk'ın Twitter’ı devralmasının bu tür hesapların yaratılması ve kullanımı açısından 'müsamahakâr bir ortam' yarattığını ortaya koyuyor."