TİP, Yeni Akit'in H.K.G. haberine erişim engeli talep etti, mahkeme 'yetkisizlik' kararı verdi: 'Her şey AKP’nin icazetinde'

TİP, Yeni Akit'in H.K.G. haberine erişim engeli talep etti, mahkeme 'yetkisizlik' kararı verdi: 'Her şey AKP’nin icazetinde'
ALİ SAFA KORKUT
Türkiye İşçi Partisi (TİP), Yeni Akit’in, Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında imam nikâhı ile "evlendirilen" ve yıllarca cinsel istismara maruz bırakılan kızı H.K.G.’yi hedef gösteren haberi için erişim engeli talebinde bulundu. Küçükçekmece Sulh Ceza Hakimliği ise Yeni Akit’in adresi Küçükçekmece’de olmasına rağmen yetkisizlik kararı verdi.  TİP Parti Meclis üyesi ve İstanbul İl Sözcüsü Melis Akyürek, H.K.G.'nin, reşit olmadığı yaşta çekilmiş ve yüzünün açık olduğu düğün fotoğrafları ile ismini yayımlayarak hedef gösteren Yeni Akit’in ilgili haberi hakkında erişim engeli talebinde bulundu. Küçükçekmece Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine başvuran Akyürek, başvurusunda "'Şimdi soru sorma sırası bizde! Düğün fotoğrafında 'tacizcisi' ile niye bu kadar samimi?'" başlığı ile sunulan haberin; yargılama sürecine müdahale niteliği taşıdığını, faillerin savunuculuğunun yapıldığını ve 14 yaşında gelinlik giydirilen fotoğraflara yer verilerek çocuk istismarının normalleştirildiğine dikkat çekti. Küçükçekmece Sulh Ceza Hakimliği ise Akyürek’in bu başvurusu hakkında yetkisizlik kararı verdi. Hakkında şikayette bulunulan kişi/kurum hangi adreste kayıtlıysa, o ilçe sınırları içerisinde bulunan bir mahkemeye şikayette bulunulması gerekiyor. Aksi halde mahkemeler "yetkisizlik" kararı verebiliyor. Ancak Yeni Akit'in internet sitesinde de gazetenin Küçükçekmece'de yer alan bir adreste bulunduğu ve buradan idare edildiği yazıyor.

‘Siyasi bir karardır’

Kararı değerlendiren Akyürek, “Yeni Akit’in adresi Küçükçekmece’de kayıtlı olmasına rağmen Küçükçekmece Sulh Ceza Hakimliği yetkisizlik kararı verdi. Öncelikle bu karara itiraz edeceğiz. Bu itirazımız da reddedilirse başvurumuz Kartal’daki Anadolu Adliyesine gönderilecek” dedi. TİP, 4 Ocak tarihinde de bir dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinde çalıştıkları için Takvim ve Yeni Şafak gazeteleri tarafından “terör iltisaklı” olmakla itham edilen ikisi TİP üyesi üç Barış Akademisyeni hakkında ilgili gazetelerde yayımlanan haberler için erişim engeli talebinde bulunmuş ve bu talepleri aynı gün reddedilmişti. H.K.G. ile ilgili kararın da bundan bağımsız değerlendirilemeyeceğini belirten Akyürek, “Süleyman Soylu, Twitter hesabından, içinde parti üyelerimizin de olduğu kişileri ‘terörist’ suçlamasıyla hedef gösterebiliyor. Yani açık açık yalan söylüyor, kişilik haklarına saldırıyor ve insanların can güvenliğini ortadan kaldırıyor. Biz, bunlarla ilgili erişim engeli talebinde bulunduk ve hakimlik üç saat sonra dosyayı inceleyerek talebimizi reddetti. Türkiye’de yargının bu hızda işlemediğine hepimiz şahidiz. Verilen ret kararı elbette siyasi bir karardır. Yeni Akit için yapılan oyalama sürecinden de anlıyoruz ki her şey AKP’nin icazetinde” ifadelerini kullandı.

'Bu adaletsizliklerin peşindeyiz'

Akyürek, şöyle devam etti: “İktidar; sansür yasasıyla, baskıyla, yalanla, yargı gücünü kendi çıkarlarına kullanmasıyla gerçeklerin üzerini örtebileceğini, haksız ve hukuksuz şekilde insanları karalayabileceğini ya da özgürlüğünü elinden alabileceğini düşünüyor. Ancak doğruları yazacak gazeteciler, hukuksuzluğu takip edecek ve açığa çıkaracak hukukçular var. Biz de elimizden geldiğince bu adaletsizliklerin peşindeyiz ve mutlaka bu suçların hesabını soracağız.”