Savcılık delilleri görmezden geldi, veri sızıntısı hakkında 'kovuşturmaya yer yok' kararı verdi

Savcılık delilleri görmezden geldi, veri sızıntısı hakkında 'kovuşturmaya yer yok' kararı verdi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, veri sızıntısı olayıyla ilgili MLSA Eş Direktörü Av. Veysel Ok’un yaptığı suç duyurusu hakkında “somut delil olmadığı” gerekçesiyle “kovuşturmaya yer yok” kararı verdi. Ok, somut delil sunmasına rağmen verilen bu karara itiraz edeceğini söyledi.

ALİ SAFA KORKUT

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MLSA Eş Direktörü Av. Veysel Ok’un, e-Devlet sisteminde kaydı bulunan yurttaşların kişisel verilerinin çalınıp yayımlanmasıyla ilgili İçişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere sorumlular hakkında yaptığı suç duyurusunu karara bağladı.

Ok, suç duyurusuna yurttaşların TC kimlik numarasından ikametgâh bilgisine, banka hesap bilgilerinden e-okul fotoğrafına kadar tüm verilerinin “Sorgu Paneli” isimli sitede açıktan paylaşıldığına dair video kaydı ve ekran görüntüsü eklemesine rağmen savcılık, “somut delil olmadığı” gerekçesiyle kovuşturmaya yer yok kararı verdi.

Ortada olayın gerçekleştiğine dair Ok’un iddiası dışında bir delil olmadığını belirten savcılık, haklarında ayırıcı bilgi olmaması nedeniyle Sorgu Paneli isimli sitenin yöneticilerinin kimlik ve adreslerinin tespit edilemediğini, şikayete konu siteye de ulaşılamadığını belirtti.

Ok, suç duyurusunda verilerin çalınıp yayımlanması konusunda İçişleri Bakanlığının da kusurlu olduğunu belirtmesine ve bakanlık hakkında da şikayetçi olmasına rağmen savcılık, bakanlık hakkında bir araştırma ise yapmadı.

Avukat Ok, karara itiraz edeceğini söyledi.

Ne olmuştu?

Free Web Turkey, Haziran ayında yaptığı bir haberle, tüm yurttaşların TC Kimlik numarası, telefon numarası ve hatta ikametgâh adresinin açıktan paylaşıldığını ortaya çıkardı. Ülke gündemine oturan bu veri sızıntısı sonrasında Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Eş Direktörü Av. Veysel Ok, İçişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ok, verilerin çalınması konusunda İçişleri Bakanlığının kusurlu olduğunu öne sürerek bakanlığa manevi tazminat davası da açtı. Ankara 9. İdare Mahkemenin baktığı davada 6 Eylül’de savunmasını sunan bakanlık, yurttaşların kişisel verisinin çalınmasında kusuru olmadığını öne sürdü ve verilerin paylaşıldığı kurumların da veriyi koruma sorumluluğu olmadığını söyledi. Tazminat davası ise henüz bir karar bağlanmış değil.