Sansür Gündemi (9 – 15 Ocak)

Sansür Gündemi (9 – 15 Ocak)
Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Peker’in iddialarında adı geçen Nevzat Kaya ile ilgili haberlere erişim engeli

Sedat Peker’in, yayımladığı videolarda hakkında iddialarda bulunduğu Nevzat Kaya‘nın adının geçtiği haberler, daha önce engellenen haberlerle aynı içerikte olduğu gerekçesiyle Erişim Sağlayıcıları Birliğinin 28 Aralık 2022 tarihli kararıyla erişime engellendi.

SADAT, hakkındaki içeriklere erişimi engelletti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski başdanışmanı, emekli general Adnan Tanrıverdi’nin kurucusu olduğu askeri danışmanlık şirketi SADAT ile ilgili içerikler, SADAT'ın talebi üzerine İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliğinin 11 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

N.Ö.’nün, çalışanını alıkoyarak cinsel istismarda bulunduğu haberlerine engel

Manipülatif işlemler yaptığı gerekçesiyle Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hakkında suç duyurusunda bulunulan ünlü borsacı N.Ö.'nün, eski çalışanını alıkoyarak tecavüz ettiği iddiasıyla ilgili haberler, Sakarya 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 3 Ocak kararıyla erişime engellendi. Savcılık; zorla alıkoyma, nitelikli cinsel saldırı, öldüreceğini söylemek suretiyle tehdit, dövmek suretiyle yaralama suçlarını işlediğini belirterek, N.Ö.'nün 28 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasını istemişti. N.Ö.'nün talebi üzerine dosyaya yayın yasağı da verildi.

BİK, internet haber sitelerine ilişkin yönetmeliği kabul etti: Gazetecilerin itirazı var

BİK Genel Kurulu, resmi ilan ve reklam yayımlayacak internet haber sitelerine dair usul ve esasları düzenleyen yönetmeliği kabul etti. Gazeteciler Cemiyeti, anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek, yönetmeliği yargıya taşıyacağını duyurdu.

'Kaymakam masasında akademisyen cinayeti' haberlerine engel

İş insanı Polat Aytaç'ın, Ankara Haymana Kaymakamı Muhammed Gürbüz'ün de bulunduğu bir masada akademisyen Güven Çaprak'ı öldürmesi ve Kaymakam Gürbüz'ün açığa alınmasıyla ilgili 57'si haber, 63 içerik, Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliğinin 6 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

Erişim engeli haberine de engel

Gazeteci Dinçer Gökçe'nin; İş insanı Polat Aytaç'ın, Ankara Haymana Kaymakamı Muhammed Gürbüz'ün de bulunduğu bir masada akademisyen Güven Çaprak'ı öldürmesi ve Kaymakam Gürbüz'ün açığa alınmasıyla içeriklerin erişime engellendiğini duyurduğu tweet’i de Gürbüz'ün talebi üzerine Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliğinin 12 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

Nihat Özçelik’in adının geçtiği haberlere erişim engellendi

Geçmişte farklı tarihlerde yaptığı manipülasyonlar sebebiyle birçok kez borsada işlem yasağı alan Nihat Özçelik'in adının geçtiği 92 haber, dört tweet ve bir Ekşi @sozluk başlığı, Sakarya 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 3 Ocak tarihli kararıyla erişime engellendi.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, kendisi ve yakınları hakkındaki haberleri engelletti

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğine başvurarak aldırdığı 11 Ocak tarihli kararla; kendisi, eşi, kızı, oğlu, gelini, damadı, akrabası ve Fettah Tamince hakkında çeşitli usulsüzlük iddiaları içeren 28 habere erişimi engelletti.