Sansür Gündemi (3 – 9 Nisan)

Sansür Gündemi (3 – 9 Nisan)
Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

BTK’dan sosyal ağ sağlayıcılarına yönelik düzenleme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK); Twitter, Instagram, Facebook vb. sosyal ağlarla ilgili detaylı düzenlemeler getirdi. Buna göre kullanıcı bilgileri Türkiye’de barındırılmak ve gerekli görüldüğü takdirde savcıya verilmek zorunda. Hakim kararıyla, yüzde 90’a kadar bant daraltma cezası verilebilecek. Karar 4 saat içinde uygulanacak.

Barış Terkoğlu’nun "‘Hatırlı FETÖ’cüler’ nasıl kurtarılıyor" başlıklı yazısına erişim engeli

Barış Terkoğlu'nun "‘Hatırlı FETÖ’cüler’ nasıl kurtarılıyor" başlıklı yazısı, İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliğince erişime engellendi. Terkoğlu, yazıda "Belki de bu yazıyı da birkaç saat sonra, aynı Adliye’den çıkmış kararlarla yasaklayacaklar!" demişti.

“Beşli Çete”nin Kılıçdaroğlu’na karşı toplantılar yaptığı iddia edilen yalıda Soner Yalçın’ın yaşadığı iddiasıyla ilgili haberlere erişim engellendi

Kılıçdaroğlu'nun "Beşli Çete" olarak adlandırdığı bir grup iş insanının Kılıçdaroğlu'na karşı toplantılar yaptığı iddia edilen yalıda gazeteci Soner Yalçın'ın yaşadığı ve yalının Yalçın'a iş insanı Hasan Dağcı tarafından tahsis edildiğiyle ilgili haberlere erişim engellendi. Hasan Dağcı’nın talebi üzerine İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 5 Nisan tarihli karar kapsamında toplam 14 haber erişime engellendi.

EMEP’in deprem afişine sansür davası

Depremle hakkında astıkları afişler nedeniyle Emek Partisi (EMEP) Rize İl Başkanı Hasan Zorlucan ile Fındıklı İlçe Yöneticisi Kamil Çavuşoğlu hakkında “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçlamasıyla dava açıldı.

Erdoğan’ı eleştiren tasarımlar yapan Mahir Akkoyun gözaltına alındı

Ekonomik kriz ve hak ihlalleri hakkında eleştirel görsel tasarımlar yapıp sosyal medya hesaplarından paylaşan Mahir Akkoyun, gözaltına alındı. Akkoyun’un tasarladığı ‘Erdoğan sayesinde’ çıkartmaları, market reyonlarındaki ürünlerin üstüne yapıştırılmıştı. Savcılık ifadesinin ardından adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Akkoyun, daha sonra serbest bırakıldı. Akkoyun, “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Seçim düzenini bozma” ile suçlanmıştı.

ETHA, 51. kez erişime engellendi

Etkin Haber Ajansı'nın (ETHA) etha51.com alan adlı internet sitesine Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 6 Nisan tarihli kararıyla erişim engeli getirildi. Ajans, yayımlarına etha52.com adresi üzerinden devam ediyor.