Dünya Sansür Gündemi (3 – 9 Nisan)

Dünya Sansür Gündemi (3 – 9 Nisan)

Avustralya Adalet Bakanlığı, TikTok’u yasakladı

Avustralya Adalet Bakanlığı’na bağlı Başsavcılık Dairesi adına bugün yapılan yazılı açıklamada, TikTok sosyal medya uygulamasının risk oluşturması gerekçesiyle devlete ait cihazlarda kullanılmasını yasakladığını duyurdu. Açıklamada “Kuruluşlar, uygulamanın yüklenmesini veya sürekli olarak kullanılmasını gerektiren meşru bir iş nedeni olmadıkça, TikTok uygulamasının devlet cihazlarına yüklenmesini engellemeli ve mevcut örneklerini kaldırmalıdır” ifadeleri yer aldı.

ChatGPT, İtalya’da erişime engellendi

Yapay zeka sohbet robotu ChatGPT, kişisel verilerin toplanmasıyla ilgili kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle İtalya’da bloke edildi. Kişisel Verilerin Korunması Garantörü, robotun geliştiricisi OpenAI'a İtalyan kullanıcıların verilerinin işlenmesini durdurma talimatı verildi. ChatGPT’ye getirilen geçici yasak derhal geçerli olacak ve kişisel veri kurallarına uyana kadar uygulanacak.

İngiltere’den TikTok’a ceza

İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), Mayıs 2018 ve Temmuz 2020 kapsayan dönemde çocukların verilerini kötüye kullanma nedeniyle Tiktok'a 12,7 milyon sterlin (yaklaşık 15,9 milyon dolar) ceza verildiğini açıkladı.

Meta, 14 Mayıs seçimleri için ‘Seçim Operasyon Merkezi’ kurdu

Meta tarafından yapılan açıklamada “14 Mayıs’taki Türkiye seçimlerinin güvenli geçmesine yardımcı olmak için yanlış bilgilerin yayılmasını azaltmak ve uygulamalarımızda zararlı içeriği kaldırmak için insanlara, ortaklıklara ve teknolojiye yatırım yapıyoruz” ifadelerine yer verdi. Açıklamada, bu kapsamda “Türkiye Elections Operations Center’ın (Seçim Operasyon Merkezi)” aktifleştirildiği belirtildi.

Twitter, önceki yönetim tarafından Rus hesaplarına uygulanan kısıtlamaları kaldırıyor

Ukrayna’yı işgalinin ardından Batı merkezli pek çok sosyal medya platformu ile medya şirketi, Rus hükümetiyle bağlantılı hesaplara kısıtlamalar uygulamıştı. Örneğin, Rusya Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Moskova'nın Birleşik Krallık'taki büyükelçiliğinin Twitter hesapları, Avrupa’dan yapılan aramaların sonuçlarında gösterilmiyordu. The Telegraph’ta yer alan habere göre, Elon Musk kontrolündeki Twitter yönetimi, eski yönetimin bu hesaplara uyguladığı kısıtlamaları kaldırmaya başladı.

Twitter, Substack’i sansürlemeye devam ediyor

E-posta haber bülteni hazırlayan yayımcıların, içeriklerini yayımlamasına olanak sağlayan Substack, 5 Nisan'da Twitter'a çok benzeyen "Notlar" özelliğini duyurmuş, iki gün sonra da Twitter, Substack linklerini "tehlikeli" diye işaretleyerek yönlendirme yapmayı reddetmişti. Ayrıca Substack linkleri içeren tweet'leri beğenmek ve rt'lemek isteyen kullanıcılar da "Bu Tweet'teki bazı işlemler Twitter tarafından devre dışı bırakıldı” uyarısıyla karşılaşıyordu. Elon Musk, Substack CEO’su Chris Best’in tepkisinin ardından, platforma yönelik bu engellemelere 9 Nisan itibarıyla son verdi. Ancak tam “sorun giderildi” derken Twitter, Subsctack’e de başka bir sansür uygulamaya başladı ve "Substack" ismini sansürledi. Twitter'da "Substack" ismini arattığınızda, karşınıza Substack değil, "newsletter" kelimesiyle ilgili sonuçlar çıkıyor. Bununla birlikte "Substack"’ aramasında platformun Twitter hesabı da sonuçlar arasında gösterilmiyor.