Sansür Gündemi (29 Nisan – 5 Mayıs)

Sansür Gündemi (29 Nisan – 5 Mayıs)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sansürün 3'ü 5'i yok: Eski AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten'in talebi üzerine 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü'nde 306 haber için erişim engeli kararı verildi

İş insanı Fehmi Öztürk’ün, eski ortağı Fırat Muşlu ve eski AKP’li milletvekili Cuma İçten tarafından tüm mal varlığına el konulduğu iddiasıyla ilgili haberlere erişim engeli getirildi. 3 Mayıs Mayıs Basın Özgürlüğü Günü'nde verilen kararla 304 haber ve Öztürk'e ait iki Twitter hesabına erişim engellendi.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde Free Web Turkey haberlerine erişim engeli

İçten’in talebi üzerine verilen erişim engeli kararıyla engellenen haberler arasında Free Web Turkey’nin internet sitesi ve sosyal medya hesabında yayımlanan iki haber de yer aldı.

Bunlardan biri, 1 Aralık 2023’te yayımlanan ve “İş insanı Fehmi Öztürk’ün, ortağı tarafından dolandırıldığı ve eski AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten'in başkanlığındaki bir heyetin müdahalesiyle tüm mal varlığını kaybettiği iddiasıyla ilgili haberler, İçten'in talebi üzerine erişime engellendi” ifadelerinin yer aldığı Free Web Turkey tweet’i oldu. 

Diğeri ise 27 Kasım - 3 Aralık 2023 tarihleri arasında yaşanan sansür vakalarına yer verilen ve Öztürk’ün malına el konulup darp edildiğiyle ilgili haberlerin erişime engellendiği haberi de yer alan “Sansür Gündemi (27 Kasım – 3 Aralık)” oldu.

Eski AKP'li milletvekili istedi, ABD'de polislerin Filistin yanlısı öğrencilere saldırdığıyla ilgili habere erişim engeli getirildi

ABD'de polislerin Filistin yanlısı protestolar yapan üniversite öğrencilerine saldırdığıyla ilgili habere, eski AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in talebi üzerine erişim engeli getirildi.

Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen kararla engellenen haberde, yüzlerce çevik kuvvet polisiyle İsrail yanlısı öğrencilerin, ABD’deki birçok üniversitede Filistin yanlısı protestolar yapan öğrencilere saldırdığı anlatılıyordu.

Erişim engeli talebine gerekçe olarak haberin “asılsız” olmasını sunan Cuma İçten, haberin kin ve nefret duygularıyla yazıldığını ve “haberde yalan ve iftira gibi kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan temel kavramların göz ardı edildiğini” söyledi.

BTK'nın, 6 Şubat depremleri sonrası bant daraltma sorusuna verdiği 'yetersiz yanıt' mahkemece iptal edildi

TBB, 6 Şubat depremlerinde uygulanan bant daraltmaya ilişkin BTK'ya bilgi edinme başvurusu yapmış ve aldığı yanıtı "yetersiz" bulmuştu. Bunun üzerine durumu mahkemeye taşıyan TBB, haklı bulundu.

talkSPORT’un internet sitesine erişim engeli

Kendilerini “dünyanın en büyük spor radyo istasyonu” olarak tanımlayan Birleşik Krallık merkezli talkSPORT’un internet sitesi talksport.com’a, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun 3 Mayıs tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

Depremde yıkılan Diyar Galeria’nın sorumluların gözaltına alındığı haberi erişime engellendi

Diyarbakır'da 6 Şubat depremlerinde yıkılan ve yıkım nedeniyle 35 kişinin yaşamını yitirdiği Diyar Galeria İş Merkezi’nin sahibi Hasibe Yıldırım ile proje sorumluları Şeref Kesgün ve Mustafa Cevat Arsız'ın gözlatına alındığıyla ilgili haberlere erişim engeli getirildi.

29 Nisan tarihli karar, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Türk ve Katarlı şirkete ABD'de 168 milyon dolarlık dava açıldığıyla ilgili habere erişim engeli

Ukrayna ordusuna sattığı üniformalar kusurlu olduğu gerekçesiyle İstanbul'daki Barer Holding ve Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Ercan hakkında New York'ta 168 milyon dolarlık dava açıldığıyla ilgili haberlere erişim engeli getirildi.

29 Nisan tarihli karar, Barer Holding talebi üzerine İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi. 

https://x.com/FreeWebTurkey/status/1787447761433952428