Sansürün 3'ü 5'i yok: 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü'nde 306 habere erişim engeli

Sansürün 3'ü 5'i yok: 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü'nde 306 habere erişim engeli

İş insanı Fehmi Öztürk’ün, eski ortağı Fırat Muşlu ve eski AKP’li milletvekili Cuma İçten tarafından tüm mal varlığına el konulduğu iddiasıyla ilgili haberlere erişim engeli getirildi. 3 Mayıs Mayıs Basın Özgürlüğü Günü'nde verilen kararla 304 haber ve Öztürk'e ait iki Twitter hesabına erişim engellendi.

ARMAĞAN TEZEL

İş insanı Fehmi Öztürk’ün, eski ortağı Fırat Muşlu’nun adamlarının silah zoruyla kendisine senetler imzalatarak 50 milyon dolarlık mal varlığına el koyduğu iddiasıyla ilgili haberlere erişim engeli getirildi.

Öztürk’ün, bunun planlı bir şekilde yapıldığı ve işin içinde eski AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in de olduğunu iddia ettiği haberler, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde erişime engellendi.

Kararla 243 haber makalesi, 61 sosyal medya paylaşımı ve Fehmi Öztürk'e ait iki Twitter hesabından oluşan toplam 306 URL’e için erişim engeli emri verildi.

İçten’in, 360 milyon dolar değerindeki projesinin de elinden alındığını belirttiği haberler hakkındaki karar, Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Engelin duyurulduğu haberler de engellendi

Cuma İçten’in talebi üzerine verilen karar kapsamında, BirGün Gazetesi’nde yayımlanan haberlerin yanı sıra gazete ile gazete yazarlarından İsmail Arı’nın Twitter hesabından yaptığı paylaşımlara da erişim engeli getirildi.

Konu ilk kez, Arı imzasıyla BirGün Gazetesi’nde yayımlanan haberle basına yansımıştı.

Engellenen haberler bununla da sınırlı kalmadı.

Konuyla ilgili haberler için 30 Kasım 2023’te de bir erişim engeli kararı verilmiş ve söz konusu erişim engeli kararı haberleştirilmişti.

3 Mayıs’ta verilen erişim engeli kararı kapsamında 30 Kasım’da verilen erişim engeli kararının duyurulduğu haberlere de erişim engeli getirildi.

Öztürk'ün hesapları da engellendi

İçten'in aldırdığı erişim engeli kararıyla, Fehmi Öztürk'ün yaşadıklarını anlattığı iki Twitter hesabı için erişim engeli emri verildi.

erisim engeli