Sansür Gündemi (27 Şubat – 5 Mart)

Sansür Gündemi (27 Şubat – 5 Mart)
Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Jin News’e erişim engeli

Kadın odaklı habercilik yapan Jin News'in Kürtçe yayım yaptığı Twitter hesabı Jin News Kurdi'ye Türkiye’den erişim engellendi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Jin News, "Hesabımızın erişime kapatılma gerekçesi hakkında resmi bir bildirimde bulunulmadı" dedi.

Avesta Yayınları’nın erişim engeli kaldırıldı

Avesta Yayınları'nın internet sitesi avestakitap.com, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 22 Şubat tarihli kararı sonucu erişime engellenmişti. Yayınevinin Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğine yaptığı itiraz başvurusu kabul edildi ve erişim engeli kaldırıldı.

Ekşi Sözlük sansürü Times Meydanı’nda

Katılımcı sözlük platformu Ekşi Sözlük'ün erişime engellendiği haberi, ABD’nin New York kentindeki ünlü Times Meydanı’nda bulunan billboardlarda yer aldı. Dijital ekranlara yansıtılan görselde Ekşi Sözlük'ün Türkiye'de 7 gündür erişime engellendiği belirtildi.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin hakkındaki içeriklere erişim engeli

İçerisinde "Jandarma Genel Komutanı", "Jandarma Gnl. Kmt." ve "Arif Çetin" ifadeleri geçen dokuz tweet ve bir YouTube videosu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin'in talebi üzerine Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 28 Şubat tarihli kararıyla erişime engellendi.

ETHA, 49. kez erişime engellendi

Zonguldak Sulh Ceza Hakimliğinin 28 Şubat tarihli kararıyla Etkin Haber Ajansı'nın etha49.com alan adlı internet sitesine erişim engeli getirildi. Ajans, yayımlarına etha50.com adresi üzerinden devam ediyor.

ARTICLE 19: BTK ve GSM operatörleri kaynaklı internet kesintileri insan hakları ihlali

MLSA Eş-Direktörü Veysel Ok’un BTK ve GSM şirketleri yetkilileri hakkındaki suç duyurusuna hukuki görüş sunan ARTICLE 19, internet kısıtlamasının haklı bir gerekçesi olamayacağını belirtti

Basın ve Hukukta Hakikatleri Araştırma Derneği, erişim engeli kararına itiraz etti

Basın ve Hukukta Hakikatleri Araştırma Derneği, 22 Şubat'ta aralarında Kürtçe yayım yapan bazı yayımcıların internet siteleri, sosyal medya paylaşımları ve YouTube kanallarına ait olanların da bulunduğu 344 URL'e getirilen erişim engeli kararına itiraz ettiklerini duyurdu.

Komün Dergi’ye erişim engelli

Komün Dergi'nin internet sitesi komundergi9.com'a Zonguldak Sulh Ceza Hakimliğinin 28 Şubat tarihli kararıyla erişim engeli getirildi. Dergi kararla ilgili "Tüm engellemelere rağmen özgür ve eşit bir dünya mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" açıklamasını yaptı.

Erdoğan, deprem bölgesindeki hakaret soruşturmalarında şikayetinden vazgeçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremden etkilenen 11 il ve bağlı yerleşim yerlerinde, kendisine yönelik hakaretler nedeniyle açılan soruşturma ve kovuşturmalarda şikayetinden vazgeçti. Bilgiyi, Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın paylaştı.