Sansür Gündemi (15 – 21 Nisan)

Sansür Gündemi (15 – 21 Nisan)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Ağrı İl Kültür ve Turizm Müdür Vekilinin çocuk sporcuları istismar ettiği iddiasıyla ilgili haberlere erişim engeli

Gazeteci Metin Cihan'ın, Ağrı İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili ve Ağrı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Erkan Kösedağ'ın çocuk sporcuları istismar ettiği hakkındaki tweet'leri ile konuyla ilgili haberler erişime engellendi.

Erişim engeli, Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 19 Nisan tarihli kararıyla verilirken Cihan'ın konuyla ilgili olarak toplamda 15 tweet için erişim engeli kararı verilmiş oldu. Konuyla ilgili tweet ve haberler için 27 Aralık 2023’te de Erkan Kösedağ’ın talebi üzerine Ağrı Sulh Ceza Hakimliğince erişim engeli kararı verilmişti. 

25 milyon 206 bin

Metin Cihan'ın, konuyla ilgili olarak attığı ve 27 Aralık 2023 ile 19 Nisan 2024'te verilen erişim kararları sonucunda erişime engellenen tweetlerinin aldığı görüntülenme sayısı ise 25 milyon 206 bin olarak kaydedildi.

The Sun muhabirinin Türkiye’deki estetik turizmi hakkındaki haberine erişim engeli

The Sun gazetesi muhabiri Thea Jacobs 'ın Türkiye'deki sağlık turizmini araştırmak için kalça kaldırma ameliyatı olmak isteyen hasta kılığına girdiğiyle ilgili The Sun haberi de dahil bir dizi haber, İzmir 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 16 Nisan tarihli kararıyla erişime engellendi.

Haberde, Jacobs 'ın Ekol Uluslararası Hastaneleri tarafından Londra'da düzenlenen tanıtım gününe katıldığı, burada kalça kaldırma ameliyatı olmak istediği numarasıyla bir Türk doktorla görüştüğü ve bu esnada rahatsız edici davranışlara maruz kaldığı görüntüler yer alıyordu.

Erişim engeli kararı, Jacobs 'ı muayene eden Dr. Serkan Süleyman Aslan'ın talebi üzerine verildi. Jacobs, haberde Aslan'ın perde veya tıbbi bir prosedür olmaksızın, ‘hiçbir uyarıda bulunmadan’ iç çamaşırını indirdiğini ve kalçasını incelemeye başladığını söylemişti.

Emniyetteki Menzil yapılanması hakkındaki haberler erişime engellendi 

T24 yazarı Tolga Şardan'ın emniyetteki Menzil yapılanması ve eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bu yapılanmadaki rolüyle ilgili köşe yazısı, yazıda Menzilci olduğunu itiraf ettiği belirtilen Mersin İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Esertürk'ün talebiyle erişime engellendi.

3 Nisan tarihli erişim engeli kararı, Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

AKP ve Polat Yağcı ilişkisi hakkındaki haberlere erişim engeli getirildi

Poll Production’ın sahibi Polat Yağcı'nın, 31 Mart yerel seçimlerinde AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum'a sanatçı desteği verdiği, onları Kurum'un mitinglerine çıkarttığıyla ilgili habere Yağcı'nın talebi üzerine İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 5 Nisan kararıyla erişime engeli getirildi.

Radyo Kutusu erişime engellendi

Ücretsiz radyo dinleme uygulaması Radyo Kutusu'nun Google Play'deki indirme sayfası, radyonun internet üzerinden yayın yapmak için gerekli lisansa sahip olmadığı gerekçesiyle RTÜK'ün talebiyle erişime engellendi.

2 Nisan tarihli karar, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğince verildi.

Aynı karar, 4 Nisan'da da Google Play'de 1 milyondan fazla kez indirilen ücretsiz radyo uygulaması AndroTurk Radyo için verilmişti.