Sansür Gündemi

Sansür Gündemi (14 – 20 Kasım)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

MLSA, Taksim’deki patlamaya ilişkin yayın yasağına itiraz etti

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Hukuk Birimi, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğinin Taksim’deki bombalı saldırıya ilişkin yayın yasağına Anayasa ile garanti altına alınan basın, ifade ve haberleşme özgürlükleri ile birlikte Türkiye’nin sosyal bir hukuk devleti olduğu ilkesinin ihlal edildiği gerekçesiyle itiraz etti.

https://www.mlsaturkey.com/tr/mlsa-taksimdeki-patlamaya-iliskin-yayin-yasagina-itiraz-etti/

Tumblr’a uygulanan erişim engeli kaldırıldı

Kişilik hakları ihlali iddialarına istinaden önceden alınmış kararları uygulamaması nedeniyle erişime engellenen Tumblr, ilgili içerikleri Türkiye için görünmez kıldı. Bunun üzerine Tumblr’a uygulanan erişim engeli de kaldırıldı.

https://www.diken.com.tr/sosyal-medya-platformu-tumblra-uygulanan-erisim-engeli-kaldirildi/

İnternet kısıtlanınca VPN kullanımı yüzde 853 oranında arttı

VPN kullanımıyla ilgili araştırmalar yapan TOP10VPN’e göre İstiklal Caddesi’nde bombalı saldırının düzenlendiği 13 Kasım Pazar günü Türkiye’de VPN talebi yüzde 853 oranında arttı. (DW)

https://www.inspiredminds.de/tr/i%CC%87nternete-eri%C5%9Fim-k%C4%B1s%C4%B1tlamas%C4%B1-vpn-kullan%C4%B1m%C4%B1n%C4%B1-y%C3%BCzde-853-oran%C4%B1nda-artt%C4%B1rd%C4%B1/a-63768400

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun yeğeninin düğünüyle ilgili haberlere erişim engeli

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yeğeni Gökhan Sipahioğlu’nun düğün töreni ve törende takılan takılarla ilgili haberler de dahil olmak üzere 31’i haber 36 içerik, Sipahioğlu’nun eşi Neslihan Tuluk’un talebi üzerine Kocaeli 3. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellendi. Tuluk’un talep dilekçesinde, düğünden kısa bir süre sonra boşandıkları ve düğün öncesi ile sonrasında yapılan haberlerin “Yalan” olduğu belirtildi. 

Kişilik hakları ihlali gerekçesiyle verilen 16 Kasım tarihli karar sonrası Alanya yerel basınında yer alan haberler de engellendi. İlgili haberler dışında, doğrulama platformları Malumatfuruş ve Doğruluğu Ne’nin, analiz sonucunda düğünün Çavuşoğlu’nun kızına değil yeğenine ait olduğunu ortaya koyduğu içerikleri ile üç Facebook gönderisi de engellenen içerikler arasında yer aldı.

https://twitter.com/FreeWebTurkey/status/1592866797367496704?s=20&t=7eKfH8BTdL2b7f90Cp9TJg

HDP’nin, bant daraltma uygulamasının araştırılması önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

HDP’nin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulunun (BTK) bant daraltma uygulamasının seçim güvenliği açısından araştırılması için verdiği önergenin TBMM Genel Kurulunda öne alınması önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

https://www.evrensel.net/haber/474773/akp-ve-mhp-bant-daraltma-uygulamasinin-arastirilmasi-onerisini-reddetti

Bant daraltma uygulaması TBMM gündeminde: Hangi hukuki dayanakla yaptınız?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Levent Gök, İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı sonrası internet erişimini kısıtlamak için devreye sokulan “bant daraltma” uygulamasını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sordu: ‘Hangi hukuki dayanakla yaptınız?’

https://www.freewebturkey.com/bant-daraltma-uygulamasi-tbmm-gundeminde-hangi-hukuki-dayanakla-yaptiniz/